65. MFMO w Oliwie – Arturo Barba

65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Arturo Barba

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Passacaglia c-moll BMV
Vicente Martín y Soler – Sonata C-dur (uwertura z opery Una cosa rara)
Jan Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Sir George Thalben-Ball – Wariacje na temat Paganiniego (na klawiaturę nożną)
Franz Liszt – Fantazja i fuga na temat B.A.C.H.
Antonín Dworzak – IX Symfonia e-moll op. 95 (Sinfonía del Nuevo Mundo)
(transkrypcja organowa Z. Szathmáry)
IV. Allegro con fuoco

Arturo Barba
Urodził się w Walencji (Hiszpania), gdzie studiował organy, klawesyn i fortepian. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne w Walencji, a następnie podjął naukę w Madrycie u profesorów: Koopmana, Laukvika, Bouvarda, Latry (w zakresie muzyki francuskiej), Torrenta (muzyka Półwyspu Iberyjskiego) i innych. Zdobył tytuł doktora inżyniera na Wydziale Archiktektury na Politechnice w Walencji. Wykładał w Konserwatorium Muzycznym w Walencji, Uniwersytecie Musical Arts w Madrycie oraz w instytucie Professional Conservatory of Torrent.
Arturo Barba jest organistą w Audytorium Palau de la Música w Walencji i tytularnym organistą w kościołach Montes oraz Morell. Występuje na największych międzynarodowych festiwalach organowych w Europie i Ameryce Łacińskiej. Koncertował w najbardziej znanych świątyniach, takich jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra w Kolonii czy Bazylika św. Marii na Zatybrzu w Rzymie. Podczas ponad piętnastoletniej pracy w charakterze głównego organisty Orkiestry Walencji oraz Orkiestry Opery Palau de Les Arts Reina Sofía, Barba wykonał praktycznie cały repertuar symfoniczny jako solista, współpracując z takimi dyrygentami, jak Zubin Mehta, Fabio Biondi, Michel Plasson, Cristóbal Halffter, Josep Pons, Ramón Tebar oraz Plácido Domingo. Barbra jest dyrektorem artystycznym najważniejszych hiszpańskich festiwali organowych. Prowadził kanał w serwisie YouTube, który jest obecnie najpopularniejszym kanałem o tematyce muzyki organowej w Hiszpanii.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku