Koncert organowy w Jastarni

Fot. Grzegorz Nowak

Radosław Marzec
Renata Marzec
 – wiolonczela

Program:

Georg Philipp Telemann – Sonata D-dur (tr. Renata Marzec):
Preludium
Courante

Jan Sebastian Bach – Fantazja i Fuga g-moll BWV 542

Georg Philipp Telemann – Sonata D-dur (tr. Renata Marzec):
Recitativ, Aria
Menuet

Anonimo Espagñol s. XVII – 1o Tono. Obra sobre la tonada del desmayo; de todo juego (manuskrypt Monasterio San Lorenzo el Real de El Escorial)

Francois Couperin – 5 Pieces en Concert
Pelude,
Siciliene,
La Tromba,
La Plainte,
Air de Diable

Friedrich Gernsheim – Elohenu
Joseph Sulzer – Sarabande op. 8
Albert Kellermann – Hebrȁischer Melodie op. 23
Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga e-moll BWV 548

Podczas współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką letnich koncertów organowych turyści i mieszkańcy mają okazję wysłuchać najpiękniejszych kompozycji organowych. Nie tylko tych powszechnie znanych, jak utwory Bacha czy Mendelssohna-Bartholdy’ego, ale także tych wykonywanych rzadziej. Nastrojowe wnętrze świątyni sprzyja kontemplacji muzyki i spokojnego przyjrzenia się wystrojowi tego wyjątkowego miejsca.

Radosław Marzec
Urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplôme de Specialisation d’orgue". W latach 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich organistów, jak Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Ferdinand Klinda czy Herbert Wulf. Był stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Jean Guillou w Zürichu oraz Letniej Międzynarodowej Akademii Organowej w Saint Bertrand de Comminges prowadzonej przez Michael Chapuis i André Stricker. W 1994 r. został laureatem Nagrody Głównej na Konkursie Organowym w Rumi, a w r. 1999 finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych. W r. 2005 lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII-wiecznych”. W 2006 r. dokonał premierowej rejestracji na płycie muzyki organowej Adama z Wągrowca. Oprócz tego nagrał również dwie płyty z solową muzyką organową w Chojnicach oraz w Gau-Bischofsheim w Niemczech. Obecnie jest profesorem tytularnym pracującym na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie Cellorganic ze swoją żoną, wiolonczelistką prof. Renatą Marzec.

Renata Marzec
Prof. dr hab. Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentką tej uczelni. Studia ukończyła w 1990 r. w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą akademią, w której prowadzi klasę wiolonczeli, zespoły kameralne. Jej studenci z sukcesami brali udział w międzynarodowych konkursach instrumentalnych.
Aktywność koncertowa Renaty Marzec obejmuje międzynarodowe festiwale muzyczne organizowane na terenie całego Polski oraz w Europie. Są to recitale solowe oraz koncerty kameralne we współpracy ze znamienitymi instrumentalistami: Dymitrem Sitkowieckim, Jadwigą Kaliszewską, Pawłem Radzińskim, Lechem Bałabanem, Marcinem Sikorskim, Bolesławem Siarkiewiczem, Piotrem Reichertem. Od kilku lat koncertuje również z mężem, organistą prof. Radosławem Marcem, współtworząc duet Cellorganic. Repertuar tego duetu propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład autorstwa mistrzów IX i XX wieku oraz dzieła twórców dawnych epok, takich jak J.S. Bach, A. Vivaldi czy A. Scarlatti. Duet prezentuje również własne opracowania muzycznych arcydzieł różnych epok. W sierpniu 2016 r. nakładem wytwórni Soliton ukazała się płyta duetu Cellorganic pt. „Borrowed Sounds”, na której Renata Marzec dokonała światowej premiery fonograficznej utworów w transkrypcjach na wiolonczelę solo oraz utworów na wiolonczelę i organy.
Od 2014 roku jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach. Renata Marzec prowadzi również kursy i Master Class w Polsce i za granicą. Uczestniczy w pracach jury konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Jest również krajowym konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W latach 1999-2002 i 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana, następnie dziekana (2002-2008 i 2012-2016) Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w tym Prezydenta RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa oraz Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 18/08/2022, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół NNMP w Jastarni
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy