Koncert symfoniczny – Gary Hoffman

Gary Hoffman, fot. William Beaucardet

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Gary Hoffman – wiolonczela

Program:

Max Bruch – Kol Nidrei op. 47 [10']
Ernest Bloch – Schelomo: Rapsodia hebrajska [20']

Przerwa [20']

Siergiej Prokofiew – Uwertura na tematy hebrajskie op. 34 [9']
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska [27']

Gary Hoffman
Artysta pochodzi z Vancouver w Kanadzie. W wieku 15 lat zadebiutował w Wigmore Hall w Londynie, a zaraz potem zagrał również w Nowym Jorku. W wieku 22 lat został najmłodszym wykładowcą w historii Indiana University School of Music. Dzięki zdobyciu Premier Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. M. Rostropowicza w Paryżu w 1986 roku, zyskał międzynarodowy rozgłos jako pierwszy przedstawiciel Ameryki Północnej, który wygrał ten konkurs. Dzięki temu rozpoczął międzynarodową karierę.
Występował z najsłynniejszymi orkiestrami świata, m.in. w Chicago, Londynie, Montrealu, Toronto, San Francisco, Baltimore, Los Angeles, Cleveland, Filadelfii, Moskwie, Genewie, Amsterdamie, Rotterdamie i Paryżu. Brał również udział w najważniejszych cyklach recitalowych i kameralnych oraz koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach. Współpracował z tak uznanymi dyrygentami, jak Herbert Blomstedt, Andrew Davis, Jésus Lopez-Cobos, Kent Nagano, André Prévin, Mstislav Rostropovich czy Pinchas Zuckerman.
Mimo wielkiej fascynacji klasycznym repertuarem wiolonczelowym, Gary Hoffman nie zaniedbuje muzyki współczesnej, którą wykonuje z prawdziwą wirtuozerią. Swoje koncerty zadedykowało mu wielu kompozytorów, w tym Graciane Finzi, Renaud Gagneux, Joel Hoffman, Laurent Petitgirard i Dominique Lemaître. Jest bardzo cenionym kameralistą i stałym gościem Chamber Music Society of Lincoln Center w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla BMG, Sony, EMI i Le Chant du Monde, a obecnie nagrywa dla wytwórni La Dolce Volta.
W 2011 roku Gary Hoffman został mianowany Maître en Résidence (Mistrzem Rezydentem) na wiolonczeli w prestiżowej Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. W 2021 roku dołączył do Curtis Institute of Music w Filadelfii. Od 1990 roku mieszka w Paryżu. Gra na instrumencie Nicolò Amati z 1662 roku, dawniej „Leonard Rose”. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.

gary-hoffman.com

tchitchinadze 23 wyd

Fot. Edyta Steć

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

georgetchitchinadze.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 18/10/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny