Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego

Rafał Kłoczko, fot. B. Kramczyńska

Orkiestra PFB
Rafał Kłoczko – dyrygent
Chór Kameralny 441 Hz
Anna Wilczewska
– przygotowanie chóru

Soliści, słuchacze Akademii Operowej – Programu Kształcenia Młodych Talentów przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie:
Magdalena Lucjan – sopran
Oleksandra Diachenko – mezzosopran
Krzysztof Lachman – tenor
Tyshkov Volodymyr – bas

Program:

Mikolaj Gąsiewski – Pieśń pochwalna (prawykonanie) [4']
Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626 [50']

Rafał Kłoczko
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki na kierunkach: dyrygentura, teoria muzyki i kompozycja, oraz Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie w 2019 roku otrzymał tytuł doktora nauk muzycznych. Ponadto kształcił się w Wiedniu (Universität für Musik und darstellende Kunst) i Warszawie. W 2021 roku ukończył w Szkole Głównej Handlowej prestiżowe studia na kierunku zarządzanie kulturą.
Jako dyrygent dał się poznać nie tylko jako znakomity interpretator dzieł operowych, ale i symfonicznych, występując na scenach w całym kraju i za granicą. Poza pracą dyrygencką ważnym elementem działalności jest twórczość aranżerska. Jego opracowania były prezentowane na wielu polskich i zagranicznych scenach. Niejednokrotnie były także prezentowane na antenie Polskiego Radia. Twórczość kompozytorska obejmuje kilkadziesiąt tytułów (utwory kameralne, wokalno‑instrumentalne, symfoniczne). Dzieła te były prezentowane niemal we wszystkim ważniejszych polskich ośrodkach muzycznych oraz nagradzane na konkursach.
Działalność i twórczość Rafała Kłoczko od początku aktywności zawodowej były docenianie, czego dowodem są nie tylko znakomite recenzje, nagrody oraz wyróżnienia na konkursach kompozytorskich i dyrygenckich, ale także liczne stypendia w ramach prestiżowych programów. W 2021 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej, stając się najmłodszą w kraju osobą pełniąca tego typu funkcję.

rafalkloczko.com

chor 441hz 24 wyd

Fot. Sandra Żyłka

Chór Kameralny 441 Hz
Entuzjaści, pasjonaci, indywidualiści. 441 Hz to ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Grupa znana jest ze swojej otwartości na nietypowe, a wręcz pozornie niemożliwe wyzwania. Bywa nazywany chórem nieuczesanym, co idealnie odzwierciedla niepokorny charakter i niestereotypowość chóru. Jak mówi dyrygentka chóru Anna Wilczewska: Im trudniej, tym lepiej. To ona w 2006 roku, wtedy jeszcze studentka dyrygentury chóralnej na gdańskiej Akademii Muzycznej, skrzyknęła grupę utalentowanych przyjaciół, by wspólnie wykonać utwór ich kolegi. Wkrótce ta nieoficjalna grupa zamieniła się w Chór Kameralny 441 Hz pod kierownictwem Wilczewskiej.
Chór pod jej kierunkiem chętnie sięga po różnego rodzaju projekty interdyscyplinarne, co na co dzień pokazują chociażby artystyczne kostiumy zaprojektowane i uszyte specjalnie na potrzeby zespołu przez młodą gdańską projektantkę Monikę Górską. Herce słyną ze swojej uniwersalności, potrafią ze znawstwem wykonywać muzykę Mozarta czy Moniuszki, ale odnajdują się także we współczesnych performensach. Zespół skupia się na odnajdowaniu nowych brzmień i technik wokalnych, eksplorując także techniki charakterystyczne dla różnych kręgów kulturowych.

441hz.pl

Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to perspektywiczny program wspierania rozwoju kariery zawodowej młodych, utalentowanych artystów sztuki operowej. Realizowany jest z powodzeniem od 2011 roku, tworząc dla wybitnie utalentowanych śpiewaków i pianistów pomost pomiędzy edukacją a życiem zawodowym, poprzez umożliwienie im dalszego rozwoju i doskonalenia umiejętności pod opieką znakomitych pedagogów i artystów sceny operowej – wokalistów, reżyserów, pianistów-korepetytorów i lingwistów.
Program może się już poszczycić licznymi sukcesami swych adeptów i absolwentów na znaczących konkursach muzycznych oraz na scenach operowych w kraju i za granicą, m.in.: w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Opernhaus Zürich, Teatrze Bolszoj w Moskwie, Royal Opera House Covent Garden, Oper Frankfurt, Staatsoper Stuttgart, Komische Oper Berlin i Opéra National de Paris.

teatrwielki.pl/teatr/polski-balet-narodowy/akademia-operowa

Główny organizator:

Stowarzyszenie Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 25/10/2024, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny