Koncert symfoniczny – Lukas Geniušas
Lukas Geniušas
150. rocznica urodzin Maurice’a Ravela
Orkiestra PFB
Dawid Runtz – dyrygent
Lukas Geniušas – fortepian
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
Wojciech Kilar – Orawa [10']
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur [23']
Przerwa [20']
Jakov Gotovac – Simfonijsko kolo [8']
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę [28']
Lukas Geniušas
Urodził się w 1990 roku, w rodzinie z wielkimi tradycjami muzycznymi. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, była jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Przed 12. rokiem życia Lukas brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, w tym: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Młodzieży 2004 w Moskwie (II nagroda), Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City 2005 (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji 2007 (II nagroda), VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji 2008 (złoty medal), III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello we Włoszech 2009 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City 2010 (I nagroda).
Jest zdobywcą II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie oraz Srebrnego Medalu – II miejsca na Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2015 roku.
Lukas występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Hamburgu i Duisburgu w Niemczech, BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, Orkiestrą Filharmoniczną Radia France, Orkiestrą NHK, City of Birmingham, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej i Teatru Maryjskiego, Rosyjską Narodową Orkiestrą, NOSPR-em w Katowicach, Filharmonią Narodową, i współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Valery Gergev, Mikhail Pletnev, Leonard Slatkin, Charles Dutoit, Tugan Sokhiev, Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. 1 marca 2012 roku, w urodziny Fryderyka Chopina, pianista zaprezentował po raz pierwszy w historii Filharmonii Narodowej w Warszawie wszystkie trzy sonaty naszego największego kompozytora, z bezpośrednią transmisją radiową w Programie II Polskiego Radia.
Dawid Runtz
W 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Umiejętności rozwijał też w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył także prestiżowe kursy dyrygenckie, prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra.
Dawid Runtz był wielokrotnie wyróżniany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej. Co więcej, w 2014 roku jako jedyny reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze. W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a w roku 2018 – III nagrodę oraz nagrodę publiczności podczas 1st Hong Kong International Conducting Competition.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego. Ponadto dwukrotnie przyznano mu nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017). Otrzymał także Nagrodę Remusa (2017) oraz Medal Róży Prezydenta Miasta Wejherowa (2018). W 2018 roku otrzymał Medal UMFC Magna cum Laude, przyznawany najwybitniejszym absolwentom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | piątek, 7/03/2025, 19:00 |
Cena | 27-100 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny |