Koncert symfoniczny – Lukas Geniušas

Lukas Geniušas

150. rocznica urodzin Maurice’a Ravela

Orkiestra PFB
Dawid Runtz – dyrygent
Lukas Geniušas – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Wojciech Kilar – Orawa [10']
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur [23']

Przerwa [20']

Jakov Gotovac – Simfonijsko kolo [8']
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę [28']

Lukas Geniušas
Urodził się w 1990 roku, w rodzinie z wielkimi tradycjami muzycznymi. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, była jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Przed 12. rokiem życia Lukas brał udział w międzynarodowych konkursach i festiwalach, w tym: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Młodzieży 2004 w Moskwie (II nagroda), Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City 2005 (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji 2007 (II nagroda), VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji 2008 (złoty medal), III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello we Włoszech 2009 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City 2010 (I nagroda).
Jest zdobywcą II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie oraz Srebrnego Medalu – II miejsca na Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2015 roku.
Lukas występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Hamburgu i Duisburgu w Niemczech, BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, Orkiestrą Filharmoniczną Radia France, Orkiestrą NHK, City of Birmingham, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej i Teatru Maryjskiego, Rosyjską Narodową Orkiestrą, NOSPR-em w Katowicach, Filharmonią Narodową, i współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Valery Gergev, Mikhail Pletnev, Leonard Slatkin, Charles Dutoit, Tugan Sokhiev, Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. 1 marca 2012 roku, w urodziny Fryderyka Chopina, pianista zaprezentował po raz pierwszy w historii Filharmonii Narodowej w Warszawie wszystkie trzy sonaty naszego największego kompozytora, z bezpośrednią transmisją radiową w Programie II Polskiego Radia.

geniusas.com

Dawid Runtz
W 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Umiejętności rozwijał też w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył także prestiżowe kursy dyrygenckie, prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra.
Dawid Runtz był wielokrotnie wyróżniany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej. Co więcej, w 2014 roku jako jedyny reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze. W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a w roku 2018 – III nagrodę oraz nagrodę publiczności podczas 1st Hong Kong International Conducting Competition.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego. Ponadto dwukrotnie przyznano mu nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017). Otrzymał także Nagrodę Remusa (2017) oraz Medal Róży Prezydenta Miasta Wejherowa (2018). W 2018 roku otrzymał Medal UMFC Magna cum Laude, przyznawany najwybitniejszym absolwentom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.

dawid-runtz.com

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 7/03/2025, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny