Koncert symfoniczny – Natalia Walewska (25 lat na scenie)

Natalia Walewska, fot. Paweł Jaremczuk

Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Natalii Walewskiej

Orkiestra PFB
Robert Kabara – dyrygent, skrzypce
Natalia Walewska – skrzypce

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura koncertowa Hebrydy op. 26 [10']
Jan Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 [18']
Astor Piazzolla – Cztery pory roku w Buenos Aires [27']
Ángel Villoldo – El Choclo [3']
Gerardo Rodriguez – La cumparsita [4']

Natalia Walewska
Skrzypaczka, doskonale wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, np. na Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów, jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi, Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.
W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów, jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: Romanza Classica na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (osiągnęła status Złotej Płyty), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim, Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), War Requiem z dyrygentem Sir Nevillem Marrinerem.

Więcej informacji nt. solistki TUTAJ

robert kabara wyd

Robert Kabara
Dyrygent, wirtuoz skrzypiec i altówki, doktor habilitowany, profesor w Akademii Muzycznej w Katowicach i adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją drogę artystyczną realizował w kilku wymiarach, przechodząc kolejne szczeble muzycznego doświadczenia i osiągnięć. Już w czasie edukacji w krakowskiej Akademii, będąc studentem Eugenii Umińskiej – w ostatnim roku przed jej śmiercią, a potem Kai Danczowskiej, rozpoczął działalność koncertową, co zaowocowało laurami w międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in. I miejsce w Australia Bicentennial w Adelajdzie (1988) oraz III miejsce oraz 9 nagród pozaregulaminowych w IX Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1986). Miał sposobność konfrontować swój warsztat skrzypcowy z takimi mentorami, jak m.in. André Gertler, Yehudi Menuhin czy Grigori Zhyslin, który wiele lat później zasugerował Kabarze wprowadzenie do repertuaru gry na altówce.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 14/03/2025, 19:00
Cena 27-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny