Koncert symfoniczny – Roksana Kwaśnikowska

Roksana Kwaśnikowska, fot. Anita Wąsik-Płocińska

Orkiestra PFB
Mirian Khukhunaishvili – dyrygent
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Adam Wesołowski – Anioły i Demony [13']
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 [27']

Przerwa [20']

Ferenc Liszt – Poemat symfoniczny nr 3 Les Préludes S.97 [16']
Edward Elgar – Uwertura koncertowa Na południu (Alassio) op. 50 [20']

Roksana Kwaśnikowska
Solistka, kameralistka, pedagog. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude. Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).
Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. Jako solistka koncertowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie czy Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej.
Oprócz kariery solowej, wiele uwagi poświęca kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 roku jest prymariuszką formacji Lutosławski Quartet. Współtworzy też Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio i Tansman Trio. Jest asystentką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mirian Khukhunaishvili
Gruziński dyrygent mieszkający w Islandii. Współzałożyciel i dyrektor Tbilisi Youth Orchestra. Dyrygował licznymi orkiestrami z różnych krajów świata, takimi jak: Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Concertgebouw Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Danish National Symphony Orchestra, Oslo Philharmonic Orchestra, Iceland Symphony Orchestra, Orkiestra Narodowego Forum Muzyki, Korean Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, North Macedonian Philharmonic Orchestra, Gävle Symphony Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej, a także wszystkimi najważniejszymi orkiestrami i chórami w Gruzji.
Współpracował z cenionymi na całym świecie muzykami, m.in. z: Eliso Virsaladze, Paata Burchuladze, Stuartem Skeltonem, Georgem Gagnidze, Nino Machaidze, Valeriy’em Sokolovem, Alexandrem Buzlovem, Marie-Pierrem Langlametem, Eduardem Brunnerem, Anastasią Kobekiną, Veriko Tchumburidze, Stathisem Karapanosem.
Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Ammodo z Concertgebouw Orchestra i Fabio Luisim, w Akademii Dyrygenckiej z Tonhalle Orchester Zürich i Paavo Järvi oraz w Nordic Conductors’ Forum z Oslo Philharmonic Orchestra i Klausem Mäkelä. Od 2021 r. jest gościnnym wykładowcą Islandzkiego Uniwersytetu Sztuki, gdzie uczy dyrygentury i prowadzi chór uniwersytecki. W 2020 roku uzyskał stopień doktora dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 21/03/2025, 19:00
Cena 27-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny