Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024

Richard Strauss – Poemat symfoniczny Don Juan op. 20 [17’]

p paleczny 23 wyd

Piotr Paleczny
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i profesorów, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Ogromny wpływ na ostateczny rozwój jego osobowości artystycznej miała również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim. Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina otworzył Piotrowi Palecznemu drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych świata. Występował jako solista z tak wybitnymi orkiestrami, jak Chicago Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina i Orquesta Nacional de España.... oraz wieloma innymi znanymi orkiestrami.
Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, w tym w Carnegie Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Festival Hall w Londynie i Festspielhaus w Salzburgu. Prowadził kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Fort Worth, Bordeaux, Paryżu, Seulu, Pekinie, Brescii, Madrycie, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Mexico City.
Zdobył wielkie uznanie jako juror prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (osiem ostatnich edycji Konkursu Chopinowskiego), Leeds, Montrealu, Moskwie (Czajkowskiego - w 2002 r. i w czerwcu 2019 r.), Paryżu, A. Rubinsteina w Tel Awiwie, Londynie, Cleveland, Geneve, Hamamatsu, Rio de Janeiro,Toronto, Tokio, Takamatsu, Seulu, Salt Lake City, Minneapolis, Santander, Sendai, Taipei, Weimarze, Manchesterze, Shezhen, Los Angeles, Hilton Head.
Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest również profesorem w Talent Music Academy w Brescii we Włoszech. Członek komitetu wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Pianistów. Artysta jest uhonorowany wieloma najwyższymi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz meksykańskim Orderem Aguila Azteca. We wrześniu 2005 roku został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem artystycznym - Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. W marcu 2017 roku Piotr Paleczny otrzymał prestiżowy Dyplom i Tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. W kwietniu zaś Zarząd Polskiej Akademii Fonograficznej, w uznaniu osiągnięć artystycznych, przyznał mu najbardziej prestiżową nagrodę Złotego Fryderyka.

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

pge 22 poziom 100