Koncert orkiestry Renesans – Mariupolska Filharmonia Kameralna

Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej
Wasyl Kriaczok – dyrygent

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sinfonia nr 10 h-moll (orkiestra smyczkowa)
Zołtan Almaszi – Requiem Maryji Maria's City (poświęcony miastu Mariupol)
Myrosław Skoryk – Karpacka Rapsodia, solista: Nazarij Pylatiuk
Wołodymyr Stecenko – Toccata (orkiestra smyczkowa)
Myrosław Skoryk – Aria (na wiolonczelę z orkiestrą), solista: Oleksandr Pirijew
Hanna Gawrylec – Aria (orkiestra kameralna)
Henryk Wieniawski – Kujawiak (na skrzypce z orkiestrą kameralną), solista: Nazarij Pylatiuk
Karol Szymanowski – Tarantella (na skrzypce z orkiestrą kameralną), solista: Nazarij Pylatiuk

Przerwa [20']

Wojciech Kilar – Orawa (orkiestra kameralna)
Myrosław Skoryk – Poemat (na skrzypce z orkiestrą kameralną)
Michał Kleofas Ogiński – Polonez Pożegnanie Ojczyzny (orkiestra kameralna)
Myrosław Skoryk – Melodia (na wiolonczelę z orkiestrą kameralną), solista: Oleksandr Pirijew
Jewhen Petryczenko – Koło (na skrzypce z orkiestrą kameralną), solista: Nazarij Pylatiuk
Bohdana Frolyak – Fantazja na temat piosenek ukraińskiego zespołu Okean Elzy – Nie twoja wojna
Jyrij Szewczenko – Parafraza na temat Hymnu Narodowego Ukrainy Jesteśmy (na wiolonczelę i skrzypce z orkiestrą kameralną), soliści: Natalia Laszenko, Nazarij Pylatiuk, Oleksandr Pirijew

Czas trwania koncertu: ok. 120'

Od kilku lat tradycyjnie w Gdańsku odbywa się Tydzień Ukraiński. Jest to coroczna, szeroka prezentacja kultury ukraińskiej. Celem wydarzenia jest lepsze zaprezentowanie polskiej publiczności współczesnej kultury Ukrainy. Festiwal stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy Ukrainą a Polską, daje szansę poznania najciekawszych trendów w sztuce ukraińskiej, pozwala budować dobre relacje z sąsiadami. Zarówno pomiędzy krajami, jak również pomiędzy publicznością a artystami, przemawiających uniwersalnym językiem kultury.
Festiwal obejmuje dużo przepięknych widowisk kulturalnych, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, szkoleniowe oraz filmowe. Tegoroczna edycja ma charakter wyjątkowy, gdyż wystąpi na niej już znana w Gdańsku Orkiestra Kameralna Renesans Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej. Warto przypomnieć, że orkiestra w zeszłym roku wystąpiła w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku podczas festiwalu Mariupol Classic 2022: Koncert Solidarności. Ideą i celem tego koncertowego projektu jest wspieranie Mariupola. Miasta, którego mieszkańcy tak bardzo ucierpieli z powodu rosyjskiej agresji, a także wspieranie festiwalu Mariupol Classic, który w dzisiejszych realiach nie może odbyć się w Mariupolu.
Ten koncert jest wyjątkowym aktem wsparcia i solidarności z festiwalem w Mariupolu. To symboliczne, że rozpoczyna się festiwal w Polsce, kraju, który tak szczerze wspiera Ukrainę, w mieście, które jest miastem-partnerem Mariupola. Muzycy wystąpią pod batutą dyrektora Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej, zasłużonego działacza sztuki Ukrainy Wasyla Kriaczoka, który nota bene uratował życie setkom mieszkańców Mariupola.

Dochód z zakupionych biletów zostanie przekazany na rzecz poszkodowanego miasta Mariupol.

Główny organizator:

konsulat ukrainy 23 logo

Specjalna promocja dla obywateli Ukrainy!

Każdy, kto w kasie biletowej zakupi bilety i wylegitymuje się dowolnym dokumentem poświadczającym pochodzenie ukraińskie, może nabyć bilety na ten koncert za jedyne 20 zł w dowolnym sektorze (o ile wciąż są dostępne). Maksymalna liczba biletów kupionych na jeden dokument poświadczający narodowość ukraińską wynosi 4.

Спеціальна акція для громадян України!

Усі, хто придбає квитки в касі та пред’явить будь-який документ, що підтверджує українське походження, може придбати квитки на цей концерт лише за 20 злотих у будь-якому секторі (якщо вони ще є). Максимальна кількість квитків на один документ, що засвідчує громадянство України – 4.

Data wydarzenia środa, 27/09/2023, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa