Koncert symfoniczny – Nelson Goerner
Fot. Marco Borggreve
Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Nelson Goerner – fortepian
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
Maurice Ravel – Nagrobek Couperina [17’]
Koncert fortepianowy D-dur M. 82 na lewą rękę [19’]
Przerwa [20']
Andrzej Panufnik – Kołysanka [8’]
Joseph Haydn – Symfonia żałobna e-moll nr 44 [27’]
Nelson Goerner
Urodził się w San Pedro w Argentynie w 1969 roku. Po studiach w Argentynie pod kierunkiem Jorge Garrubby, Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Franza Liszta w Buenos Aires w 1986 roku, co zaowocowało stypendium i współpracową z Marią Tipo w Konserwatorium w Genewie, a w 1990 roku zdobył I nagrodę na konkursie w Genewie.
Nelson Goerner to jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów klasycznych. Jego występy to połączenie najwyższej sztuki i poezji. Artysta posiada imponującą, mistrzowską pewność siebie. Goerner występował z wieloma czołowymi orkiestrami, w tym z Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Deutsche Kammerphilharmonie, Hallé Orchestra, Sinfonia Varsovia i NHK Symphony Orchestra, a także z kilkoma czołowymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak: Vladimir Ashkenazy, Philippe Herreweghe, Neeme Järvi, Sir Mark Elder, Paavo Järvi, Vassily Sinaisky, Jonathan Nott, Fabio Luisi i Esa-Pekka Salonen.
Mistrz złotnictwa przy fortepianie – Le Monde
Pozostaje jednym z największych współczesnych wykonawców – Le Temps
Jako zapalony kameralista Nelson Goerner współpracował z takimi artystami, jak Martha Argerich (w repertuarze na dwa fortepiany), Janine Jansen, Steven Isserlis i Gary Hoffman. W sezonie 2019/2020 odbył się cykl recitali w duecie z Sol Gabettą we Włoszech i Renaudem Capuçonem w Szwajcarii.
Pianista jest ściśle związany z Mozarteum Argentino w Buenos Aires i od dawna współpracuje z Narodowym Instytutem Chopina w Warszawie. We własnej wytwórni Instytutu wydał kilka albumów o nietypowym repertuarze, ostatnia w 2019 roku, zawierająca dzieła Godowskiego i Paderewskiego, w tym monumentalne Wariacje i Fugę op. 23 tego ostatniego. Jego nagranie ballad i nokturnów Chopina zostało wyróżnione Diapason d’Or.
George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.
Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | piątek, 26/01/2024, 19:00 |
Cena | 27-126,50 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny |