Koncert symfoniczny – Sinfonia Varsovia
Sinfonia Varsovia
Piotr Anderszewski – fortepian, dyrygent
Jakub Haufa – koncertmistrz, prowadzenie od pulpitu (Mozart)
Program:
Joseph Haydn – Koncert klawiszowy D-dur Hob. XVIII:11 [18’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 35 D-dur Haffnerowska K.385 [18’]
Przerwa [20']
Ludwig van Beethoven – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 [36’]
Sinfonia Varsovia
Zespół powstał w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia składu Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem był przyjazd do Polski legendarnego skrzypka Yehudiego Menuhina, zaproszonego przez Waldemara Dąbrowskiego oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora POK. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności w Polsce i za granicą, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.
Na przestrzeni lat Sinfonia Varsovia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata u boku takich dyrygentów, jak Claudio Abbado, Witold Lutosławski, Lorin Maazel, Emmanuel Krivine i Jerzy Maksymiuk oraz solistów, do których należą Mścisław Rostropowicz, Anne-Sophie Mutter, Alfred Brendel, Martha Argerich i Piotr Anderszewski. Do tej pory orkiestra zagrała ponad cztery tysiące koncertów na pięciu kontynentach oraz nagrała ponad 300 płyt.
Fot. Bartek Barczyk
Od 1997 roku dyrektorem muzycznym, a następnie w latach 2003–2020 dyrektorem artystycznym, był Krzysztof Penderecki. Od roku 2008 do 2012 dyrektorem muzycznym orkiestry był Marc Minowski. W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki dyrektora Sinfonii Varsovii wieloletniemu muzykowi zespołu – Januszowi Marynowskiemu, który tę funkcję sprawuje do dziś. Od września 2022 roku stanowisko pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonii Varsovii obejmuje Aleksandar Marković.
Piotr Anderszewski
jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów. Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku zaledwie sześciu lat. Rok później wyjechał z rodziną do Francji, gdzie kształcił się w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu. Do Polski powrócił, w 1987 roku ukończył warszawskie Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. Teresy Rosłoń-Esztényi. Uczył się też w klasie prof. Johna Perry’ego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz w klasie prof. Reginy Smendzianki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Artysta znany jest z wyjątkowych interpretacji, intensywnych i oryginalnych. Występuje na całym świecie. Regularnie pojawia się w wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre des Champs Elysées w Paryżu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Ma na koncie wiele nagród, w tym nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego oraz nagrodę Royal Philharmonic Society. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród pianistycznych świata – Gilmore Artist Award. Otrzymał ją w 2002 roku.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | czwartek, 7/03/2024, 19:00 |
Cena | 32-131,50 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny |