Gdański Festiwal Muzyczny – Daniel Ciobanu

Inauguracja Festiwalu

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Daniel Ciobanu – fortepian

Program:

George Gershwin – Koncert fortepianowy F-dur [31’]

Przerwa [20']

Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 [40']

Daniel Ciobanu jest laureatem II miejsca i nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2017 r. W minionym sezonie powrócił do Concertgebouw z recitalem solowym, wystąpił z recitalami w Niemczech, koncertował z drezdeńską Staatskapelle, BBC Philharmonic Orchestra oraz z Orquesta da Galicia. Od sezonu 2020/2021 jest pierwszym w historii artystą-rezydentem w Filharmonii im. George'a Enescu w Bukareszcie. Sezon otwierający jego rezydencję obejmowały koncerty pod dyrekcją Cristiana Macelaru i Gabriela Bebeselea.
We wrześniu 2020 r. pianista wydał swoją pierwszą płytę solową dla firmy fonograficznej Accentus z utworami Prokofiewa, Debussy'ego, Liszta i Enescu. Otrzymała ona znakomite recenzje krytyków, a Deutschlandfunk napisał:

Tym debiutanckim albumem Daniel Ciobanu przedstawia się jako artysta inteligentny i niezwykle emocjonalny. Bliższe spojrzenie ujawnia mądrą koncepcję i staranne przemyślenie wszystkich elementów. Narracja muzyczna pianisty absolutnie przykuwa uwagę i nic nie stoi na przeszkodzie jego umiejętnościom technicznym. Z Danielem Ciobanu muzyka staje się przeżyciem.

W 2017 r. Ciobanu założył Neamt Music Festival w swoim rodzinnym mieście Piatra Neamtin w Rumunii, aby stworzyć świeżą i innowacyjną międzynarodową platformę dla śmietanki współczesnych młodych artystów. Tygodniowy festiwal odbywa się co roku w Karpatach i obejmuje nie tylko klasyczne programy, ale także inne formy sztuki, w tym jazz, video-mapping, malarstwo i taniec.
W 2015 r. artysta otrzymał i Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Orkiestrową na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Filharmonii Marokańskiej – stając się pierwszym pianistą w historii konkursu, który zdobył wszystkie Nagrody Specjalne i został jednogłośnie wybrany przez jury na Nagrodę Główną. Jest także zdobywcą I nagrody i nagrody specjalnej za najlepszą sonatę klasyczną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym UNISA w Pretorii (RPA) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym BNDES w Rio de Janeiro.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku dziewięciu lat w Piatra Neamt w Rumunii, początkowo u Magdolnej Cosmy i Delii Balan, później u Mihaeli Spiridon i Iuliana Arcadiego Trofina. Następnie zdobył stypendia na studia w Szkocji u Graeme'a McNaughta, a następnie u Aarona Shorra i Petrasa Geniusasa, kończąc Królewskie Konserwatorium w Szkocji. Ukończył studia w École Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu u Mariana Rybickiego oraz w Universität der Künste w Berlinie u Pascala Devoyona i Markusa Groha.

danielciobanu.com

gdanskifestiwal.pl

Główny organizator:

fundacja gfm logo 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 10/05/2024, 19:00
Cena 32-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie