Gdański Festiwal Muzyczny – Roman Perucki

Fot. Edyta Steć

Roman Perucki – organy
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski – dyrygent

Prowadzenie: Cezary Nelkowski

Program:

Hans Schanderl – Lux Aeterna [9']
Mieczysław Surzyński – Sonata d-moll op. 34 [18’]
Feliks Nowowiejski – Missa pro pace [37’]

Roman Perucki
Jeden z najznakomitszych współczesnych organistów. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 roku. Od 1997 roku jest profesorem tejże uczelni (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Do 2020 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów, Akordeonu, Klawesynu, Gitary i Harfy.
Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, obecna siedziba instytucji. Powołał do życia Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdyni, której był kuratorem przez 16 lat. Pełni ponadto funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i obu Amerykach oraz wykłady w szkołach i uczelniach w całej Polsce. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych oraz autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji.
W swoim dorobku ma już ponad 2800 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż) czy Mariinsky Theater (St. Petersburg). Występuje w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Chinach, Japonii, Australii, Meksyku i USA. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 roku prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.
Roman Perucki wydał kilka albumów muzycznych. Jego płytę z Messe pour les paroisses Couperina publicysta Ruchu Muzycznego uznał w za najlepsze nagranie 1991 roku wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska została nominowana do Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę z 1998 roku. Artysta jest wykonawcą licznych prawykonań, skomponowanych specjalnie dla niego przez Pawła Łukaszewskiego, Grażynę Pstrokońską-Nawratil i Pawła Szymańskiego, oraz w ostatnich pięciu latach koncertów organowo-fletowych z orkiestrami: Enjotta Schneidera, Joanny Bruzdowicz-Tittel, Piotra Mossa, Pawła Mykietyna czy Dariusza Przybylskiego.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, przyznane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W 2005 roku uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Następnie Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Został też uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Chór jest wybitnym, profesjonalnym zespołem chóralnym dysponującym niepowtarzalną barwą, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niespotykanie szerokim repertuarem. Sława chóru, który sięga wyżyn estetycznych, dotarła nie tylko do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, ale także do wielu znaczących ośrodków muzycznych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis powstał w 1978 roku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego, który był jego pierwszych dyrektorem artystycznym. W roku 1983 kierownictwo artystyczne nad zespołem przejął brat założyciela – Jan Łukaszewski.

polskichorkameralny.pl

Jan Łukaszewski
Dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, profesor sztuk muzycznych − jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Ceniąc kunszt artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego i jego Dyrektora, współcześni kompozytorzy, polscy i zagraniczni (m.in. Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski, Andrzej Koszewski, Juliusz Łuciuk), już niemal 650 razy powierzyli Janowi Łukaszewskiemu dyrygowanie światowymi prawykonaniami swoich kompozycji. Współpracował m.in. z chórami Polskiego Radia, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Wrocławskiej i Filharmonii Śląskiej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami, jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Akademie für Alte Musik Berlin czy Venice Baroque Orchestra. Obok Polskiego Chóru Kameralnego prowadzi także Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses.
Ze swoimi zespołami koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, Litwie, Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech i Włoszech. Dokonał licznych nagrań dla PR i TVP (m.in. 68 ofertoriów G. P. Palestriny), a także dla niemieckich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Zarejestrował ponad 80 płyt CD.
Z jego inspiracji odbyły się m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie, Festiwal Chopin w Gdańsku, a także kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. W 2018 roku Jan Łukaszewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

gdanskifestiwal.pl

Główny organizator:

fundacja gfm logo 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 14/05/2024, 19:00
Cena 32-75 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert kameralny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie