Koncert symfoniczny – {oh!} Orkiestra, Piotr Pawlak, Martyna Pastuszka

Fot. Clemens Manser

{oh!} Orkiestra
Piotr Pawlak – fortepian historyczny
Martyna Pastuszka – skrzypce, kierownictwo artystyczne

Koncert laureata II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w ramach nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dla najlepszego Polaka

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento D-dur, KV 136 [14']
Koncert fortepianowy A-dur nr 12, KV 414 [25']

Przerwa [20']

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F-dur, KV 138 [14']
Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21 [32']

{oh!} Orkiestra
Została założona w 2012 roku. Już w pierwszej dekadzie swojej działalności ten stale rozwijający się zespół pod przewodnictwem Martyny Pastuszki zyskał miano najlepszej orkiestry specjalizującej się w wykonawstwie historycznym w Polsce i jednej z najciekawszych pod względem muzycznym orkiestr na scenie europejskiej. {oh!} Orkiestra współpracuje obecnie z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce, takimi jak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Instytut Adama Mickiewicza oraz z festiwalami Misteria Paschalia, All’Improvviso, Chopin i jego Europa oraz Actus Humanus.
Zespół cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej, o czym świadczą koncerty w najważniejszych salach koncertowych. {oh!} Orkiestra wydała dziesięć albumów CD i była emitowana w większości europejskich rozgłośni radiowych, a także w Mezzo, Medici.tv, Arte TV oraz Polskim Radiu Dwójka. W 2021 roku TVP Kultura zarejestrowała film dokumentalny o Martynie Pastuszce i {oh!} Orkiestrze o tytule Nie jestem maestro. Wraz z Festiwalem Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso w Gliwicach oraz wiedeńską agencją Parnassus Arts Productions, {oh!} Orkiestra nieustannie na nowo odkrywa zapomniany barokowy repertuar operowy.
Rok 2022 przyniósł orkiestrze owocną współpracę z krakowskim festiwalem Misteria Paschalia. {oh!} Orkiestra została zaproszona jako zespół rezydent wraz z Martyną Pastuszką jako Dyrektorem Artystycznym. Orkiestra była również zespołem rezydentem Festiwalu Opery Barokowej w Bayreuth w 2022 roku. Od 2018 roku orkiestra regularnie współpracuje z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

orkiestrahistoryczna.pl/o-nas

Piotr Pawlak
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów, m. in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017), laureat konkursów chopinowskich w Pekinie (2016), Budapeszcie (2018) i Krakowie (2019), laureat Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2023), a także dwukrotny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2021).
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem Ewy Włodarczyk, a następnie kontynuował naukę u prof. Waldemara Wojtala, aż do zakończenia studiów w 2021 roku. Szkołę muzyczną ukończył również w klasie organów dr Hanny Dys, a obecnie studiuje dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Zygmunta Rycherta. W tym roku jest również studentem prestiżowej International Piano Academy Lake Como.
Pianista angażuje się w przywracanie improwizacji do świata muzyki klasycznej. Inspiruje się w tym zakresie historyczną praktyką wykonawczą, np. poprzez wykonywanie improwizowanych kadencji w koncertach Mozarta. Na konkursie chopinowskim w Darmstadt oprócz 1 nagrody uzyskał również nagrodę za najlepszą improwizację na tematy z „Wolnego Strzelca” Webera. W 2020 roku otrzymał drugą nagrodę w konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.

Martyna Pastuszka
Skrzypaczka, koncertmistrz, muzyczny entrepreneur. Na przestrzeni lat, występując w całej Europie jako solista, koncertmistrz, kameralista i lider orkiestry, stała się jednym z najbardziej nieszablonowych muzyków swojego pokolenia. Od 2022 współpracuje jako koncertmistrz z Ensemble Pygmalion Raphaëla Pichon i od 2023 Utopia Orchestra Teodora Currentzisa. Oraz pojawia się na tej samej pozycji w zespołach, takich jak Utopia Teodora Currentzisa, Le Concert de la Loge i Capellą Cracoviensis, jako solistka z Concerto Copenhagen, Le Parlement de Musique i Orkiestrą Kameralną Aukso.
W 2012 roku Martyna Pastuszka założyła zespół {oh!} Orkiestra specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, z którym regularnie występuje na renomowanych festiwalach i w największych salach koncertowych. Istotnym aspektem działalności artystycznej {oh!} Orkiestry jest repertuar operowy i
oratoryjny. Martyna Pastuszka jako dyrektor artystyczny zespołu wskrzesiła wiele zapomnianych dzieł epoki baroku. Wiele utworów pojawiło się estradzie po raz pierwszy od setek lat.
W 2023 Martyna Pastuszka otrzymała prestiżową nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Do tej pory wzięła udział w imponującej liczbie ponad 60 nagrań płytowych. Jej ostatnie nagrania były nominowane do wielu prestiżowych nagród, w tym do Fryderyka, ICMA, Koryfeusza oraz Paszportu Polityki w kategorii Osobowość Roku. W 2021 roku była nominowana do nagrody OPUS Klassik w kategorii Dyrygent Roku za nagranie Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinci.
Od 2007 roku, oprócz działalności koncertowej, Martyna Pastuszka prowadzi klasę skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

O godz. 18:15 koncert w Sali Koncertowej poprzedzi spotkanie z Markiem Brachą i Michałem Brulińskim pn. Tajemnice fortepianu Chopina (wstęp dla posiadaczy biletów na koncert).

Główny organizator:

NIMIT www 300


Partner wydarzenia:
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina


Uwaga! Koncert objęty został specjalną promocją. W dniach 16-17 kwietnia (wtorek-środa) na hasło Wiosna będzie można nabyć bilety za połowę ceny, tylko w kasie biletowej PFB na Ołowiance lub bezpośrednio przed koncertem. Rabat wysokości 50% dotyczy zarówno biletów ulgowych, jak i normalnych.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia środa, 17/04/2024, 19:00
Cena 27-70 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie