67. MFMO w Oliwie – Gabriele Marinoni

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Gabriele Marinoni

Nicolas De Grigny – Gloria:
[Plein Jeu] Et in terra pax à 5
Recit de tierce en taille
Basse de Trompette ou de Cromorne
Dialogue
Jan Sebastian Bach – Pièce d´orgue BWV 572
Très vitement
Gravement
Lentement
Léon Boellmann – Suita gotycka:
Introduction - Choral
Menuet gothique
Prière à Notre Dame
Toccata
César Franck – Andantino g-moll
Jehan Alain – Litanies
Maurice Duruflé – Prélude et Fugue sur le nom d´Alain op. 7

Gabriele Marinoni
Urodził się we włoskim Como. Jest organistą rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej. W 2021 roku został mianowany organistą tytularnym w rzymskokatolickim kościele St. Anton w Zurychu. Wcześniej zajmował stanowisko muzyka kościelnego w kościele protestanckim w Hittnau (CH). Marinoni ukończył studia w zakresie organów, muzyki kościelnej, klawesynu i fortepianu w Konserwatorium Muzycznym w Como oraz na Państwowym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie pod kierunkiem prof. Ludgera Lohmanna. Marinoni przez kilka lat nauczał gry na organach jako przedmiotu dodatkowego na tymże uniwersytecie. Ponadto artysta studiował muzykologię i literaturę niemiecką na Uniwersytecie w Heidelbergu (Niemcy). Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez renomowanych profesorów, takich jak: L.F. Tagliavini, M.C. Alain, R. Antonello, B. Haas, J. Essl i J.C. Zehnder. Jest laureatem drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego w Vaduz (Lichtenstein) oraz zwycięzcą konkursu Rising Stars! 2017, organizowanego przez akademie muzyczne regionu Badenia-Wirtembergia (Niemcy).
W 2015 roku Marinoni dokonał nagrania światowej premiery utworu organowego kompozytora Kurta Albrechta (1895-1971) we współpracy z Württembergischer Kammerchor i prof. Dieterem Kurzem. Pierwsza solowa płyta artysty zatytułowana B-A-C-H, zawierająca utwory Liszta, Schumanna, Regera i Bacha, została wydana przez Ambiente Audio w 2020 roku.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku