67. MFMO w Oliwie – Ugo Spanu

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Ugo Spanu

Program:

Antonio Vivaldi – Concerto nr 8 op. III RV 522 da L’Estro Armonico
Allegro – Adagio – Allegro (transkrypcja: J.S. Bach BWV 593)
Vincenzo Antonio Petrali – Suonata per l’offertorio
Adagio z l'Elevazione Es-dur
Sonata Finale D-dur z Messa solenne F-dur
Pietro Mascagni – Intermezzo z Cavalleria Rusticana
Max Reger – San Francesco z Paola che cammina sulle onde (z Leggenda nr 2, F. Liszt)
Marcel Dupré – Berceuse z Suite Bretonne op. 21
Allegro deciso da Evocation, Poéme Symphonique op. 37

Ugo Spanu
Ukończył studia na Wydziale Organów, Harmonii, Kontrapunktu, Fugi i Kompozycji w Konserwatorium w Sassari. Dodatkowo szlifował swoje umiejętności z zakresu gry na fortepianie u Maestro Maurizio Barboro oraz z kompozycji u boku Maestro Luciano Pelosi w Rzymie. Od 15. roku życia koncertuje solo, na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, we Włoszech i za granicą. W 1991 roku nagrał dla R.A.I całość dzieła organowego Mozarta oraz różne transkrypcje organowe. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich u znanych organistów, pogłębiając swoją wiedzę na temat romantycznego i współczesnego repertuaru organowego oraz muzyki dawnej. Studiował dyrygenturę u Maestro Giorgio Proietti oraz Maestro Sandro Sanny. Nadzorował kilka produkcji chóralnych i orkiestrowych, koncentrując się na muzyce dawnej, wyreżyserował kilka utworów, w tym: Confitebor A. Scarlattiego (światowa premiera po odzyskaniu niepublikowanego rękopisu z archiwum diecezjalnego Munster), Sacrae Symphoniae na podwójny chór Giovanniego Gabrieliego, Salve Regina Scarlattiego, Stabat Mater Pergolesiego.
W ostatnim czasie jego działalność muzyczna była skupiona wokół współczesnego repertuaru. Dyrygował kompozycjami Johna Ruttera, Ko Matsushity, Pawła Łukaszewskiego, Jaakko Mäntyjärva, Georga Orbana, Ola Gjeilo i Damijana Mocnika. Jako kompozytor ma na swoim koncie kilka opublikowanych utworów, publiczne wykonania swoich utworów na chór, chór i orkiestrę oraz różne transkrypcje i orkiestracje. Regularnie prowadzi seminaria i zaawansowane kursy interpretacji i analizy formalnej, semiologicznej, neumatycznej i estetyczno-modalnej chorału gregoriańskiego.
Od 1999 roku pełni funkcję kierownika Katedry Organów i Chorału Gregoriańskiego w Konserwatorium w Sassari. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Przeglądu Organowego Festiwalu Śródziemnomorskiego, który od 21 lat odbywa się w Sardynii. Ugo Spanu często zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych. Od 2015 roku jest przewodniczącym jury w Narodowym Konkursie Muzycznym Viola zorganizowanym przez Centrum LARES z okazji Międzynarodowych Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Od 2003 roku jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej Ozieri.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku

oliwa belka 24 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 23/07/2024, 20:00
Cena 22-75 zł
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy