Koncert organowy z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Mariusz Ryś

Jan Gottfried Walther – Partita sopra Jesu, meine Freude
Jan Sebastian Bach – Arie ze zbioru Notenbüchlein für Anna Magdalena Bach:
Warum betrübst du dich und beugest dich zur Erden, BWV 516
Schaffs mit mir, Gott, BWV 514
Willst du dein Herz mir schenken, BWV 518
Preludium i Fuga Es-dur, BWV 552
Cesar Franck – Tantum ergo
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Sonata B-dur op. 65
(Allegro con brio – Andante religioso – Allegretto – Allegro maestoso)

Mariusz Ryś
Urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista.
Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej o. Dominikanów w Tarnobrzegu. Z jego inicjatywy w Tarnobrzeskim Domu Kultury zainstalowano 21-głosowe organy firmy Kuhn.
Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r. Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r. otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 r. uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 r. zarudzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł Zasłużony Tarnobrzeżanin.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor o. Dominikanów w Gdańsku