Koncert symfoniczny – Jubileusz 75. urodzin Piotra Mossa

Piotr Moss

Orkiestra PFB
Marek Wroniszewski – dyrygent
Iwona Hossa – sopran

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Piotr Moss – Seule – cykl pieśni na sopran i orkiestrę do tekstów Christine de Pisan (prawykonanie) [27']

Przerwa [20']

Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica [47']

Piotr Moss (ur. 1949, Bydgoszcz) jest kompozytorem wszechstronnym – pisze utwory orkiestrowe, sakralne, kameralne, solowe, ale również dla teatru, jazzowe czy piosenki literackie. Zdobył kilkadziesiąt nagród na konkursach kompozytorskich w całej Europie. Mieszka w Paryżu, gdzie w 2002 roku uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury. Chociaż jego studia (u Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Nadii Boulanger) usytuowane były w nurcie neoklasycyzmu, sam kompozytor określa się jako neoromantyk. Poszukiwanie indywidualnego stylu widoczne jest nie tyle w formie, co w jego ekspresji muzycznej.
W 2000 roku Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w roku 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts a w 2009 roku, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

iwona hossa 24 wyd

Iwona Hossa
Zaliczana do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Jej domeną jest przede wszystkim precyzja i techniczne możliwości nadzwyczaj wszechstronnego głosu, niezwykła czystość brzmienia i urzekająca barwa. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowuje publiczność i zdobywa uznanie krytyki.
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Jest artystką wszechstronną. W jej bogatym repertuarze znajdują się dzieła od muzyki dawnej po najnowszą.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Gabriel Chmura, Charles Dutoit, Gustavo Dudamel, Agnieszka Franków-Żelazny, Valery Giergiev, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, John Neschling, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Nagrała 28 płyt CD i DVD, głównie z muzyką polską. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuki (UMFC w Warszawie), a w roku 2014 tytuł doktora habilitowanego (tamże). Rok później została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w 2016 roku otrzymała odznakę honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2019 roku otrzymała Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

wroniszewski 22 wyd

Marek Wroniszewski
Dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Wcześniej pełnił funkcję Pierwszego Dyrygenta Gościnnego oraz, w latach 2019-2022, Zastępcy Dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach oraz finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce, m.in.: Filharmonia Śląska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, NFM Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Krakowska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Pomorska. Prowadził koncerty ze znakomitymi solistami, m.in.: Zakhar Bron, Vadim Repin, Piotr Pławner, Kevin Kenner, Tomasz Strahl, Krzysztof Meisinger, Klaudiusz Baran, Łukasz Długosz, Piotr Sałajczyk, Paweł Kowalski, Piotr Baron, Mateusz Smoczyński. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Antona Rubinsteina Mojżesz), Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Borejko.
Studia z dyrygentury symfoniczno-operowej rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której otrzymał licencjat w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt. Następnie ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Ponadto uzyskał dyplomy magistra sztuki w specjalnościach fortepian i fagot w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 r. został uhonorowany Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Za zasługi dla muzyki polskiej. Dokonał nagrań dla wytwórni DUX (m.in. nagranie koncertów fortepianowych Z. Stojowskiego z pianistami: Marek Szlezer i Witold Wilczek, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus) oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Od października 2022 r. prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 4/10/2024, 19:00
Cena 27-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie