Koncert symfoniczny – Gustav Piekut

Gustav Piekut

Orkiestra PFB
Paweł Kapuła – dyrygent
Gustav Piekut – fortepian

Program:

Zoltán Kodály – Tańce Marosszéka [13']
Béla Bartók – II Koncert fortepianowy E-dur [28’]

Przerwa [20']

Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna [39']

Gustav Piekut
Młody duński pianista, który trafia w sedno pomiędzy precyzją a błyskotliwością (BBC Music Magazine) i jest poetą muzycznym, prawdziwym artystą (Pizzicato Magazine). Jego interpretacje przyniosły mu wielkie uznanie. Krytycy docenili jego technikę, inteligencję, wdzięk i siłę. Piekut występuje jako solista z renomowanymi orkiestrami i daje solowe recitale w prestiżowych miejscach w Danii i za granicą. Nagrał też albumy cieszące się międzynarodowym uznaniem, w tym najnowszy Towards the Flame, wydany przez Naxos Records, który został nominowany do International Classical Music Awards 2022. Najważniejsze wydarzenia minionego sezonu to występy solowe z Orkiestrą Symfoniczną w Aarhus, Filharmonią Magdeburską, Państwową Orkiestrą Słowacką w Koszycach i orkiestrą Sønderjyllands Symfoniorkester w koncertach Beethovena, Prokofiewa, Chopina i Gershwina.
Piekut urodził się w północnym mieście Aalborg w 1995 roku. Odkrył fortepian w wieku sześciu lat i od razu zakochał się w muzyce klasycznej. Podczas wczesnych studiów u Martina Lysholma Jepsena w Gradus Piano School wygrał wszystkie krajowe konkursy młodzieżowe w Danii, a kilka lat później został przyjęty na Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie do klasy prof. Klausa Hellwiga, a później studiował w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej u prof. Jensa Elvekjæra. W Niemczech otrzymał prestiżowe stypendium Studienstiftung i zdobył nagrody w kilku międzynarodowych konkursach, w tym KlavierOlymp Bad Kissingen, Dublin International Piano Competition, Aarhus International Piano Competition i wielu innych.
W 2018 roku wydał również swój pierwszy album, na którym nagrał jeden z kamieni milowych literatury fortepianowej, czyli Wariacje Diabellego Beethovena. Krążek ten przyniósł mu nagrodę Artistry Prize przyznawaną przez Association of Danish Music Reviewers, a także międzynarodowe uznanie. Młody Duńczyk udowadnia, że ​​nie boi się ryzyka – czytamy w brytyjskim magazynie Pianist, w pięciogwiazdkowej recenzji.

gustavpiekut.com

pawel kapula 24 wyd

Fot. Grzegorz Mart

Paweł Kapuła
Dyrygent młodego pokolenia, wykazuje się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfoniczno-operowego. Okrzyknięty nadzieją polskiej dyrygentury (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy zastąpił maestro Stanisława Skrowaczewskiego, koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju.
W lutym 2021 roku objął pozycję stałego, pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertował m.in. z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Capellą Bydgostiensis, z orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Rybniku.
Poprowadził premierę opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale J. Stefaniego w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reżyserii Michała Zadary (2018), a na polu działalności operowej zadebiutował w 2016 roku, dyrygując premierą Zamku na Czorsztynie K. Kurpińskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej, w reżyserii Błażeja Peszka.
Urodził się w Rybniku w 1992 roku. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego. Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

pawelkapula.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 11/10/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny