Koncert symfoniczny – Piotr Sałajczyk

Orkiestra PFB
Paweł Kapuła – dyrygent
Piotr Sałajczyk – fortepian

Program:

Zoltán Kodály – Tańce Marosszéka [13’]
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [32’]

Przerwa [20']

Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna [39']

Piotr Sałajczyk
Według krytyków jeden z najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat Fryderyka oraz Orfeusza przyznanego za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej. Nominowany do Paszportów Polityki (2017) za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru. W kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.
W 2017 roku ukazał się czteropłytowy album, na którym zarejestrował komplet dzieł fortepianowych Juliusza Zarębskiego. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł Władysława Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian. Ma na koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego. W 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Prowadzi bogate życie koncertowe (występy z: Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, występy na festiwalach w kraju i za granicą). Bierze udział w wielu przedsięwzięciach filmowych i teatralnych. Nagrał wraz z NOSPR fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki.
Piotr Sałajczyk prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem (klasa fortepianu prof. Józefa Stompla). Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

pawel kapula 24 wyd

Fot. Grzegorz Mart

Paweł Kapuła
Dyrygent młodego pokolenia, wykazuje się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfoniczno-operowego. Okrzyknięty nadzieją polskiej dyrygentury (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy zastąpił maestro Stanisława Skrowaczewskiego, koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju.
W lutym 2021 roku objął pozycję stałego, pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertował m.in. z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Capellą Bydgostiensis, z orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Rybniku.
Poprowadził premierę opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale J. Stefaniego w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reżyserii Michała Zadary (2018), a na polu działalności operowej zadebiutował w 2016 roku, dyrygując premierą Zamku na Czorsztynie K. Kurpińskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej, w reżyserii Błażeja Peszka.
Urodził się w Rybniku w 1992 roku. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego. Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

pawelkapula.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 11/10/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie