XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka
Martin Gregorius – organy
Tomasz Adam Nowak – organy
Prezentacja Organów Oliwskich w wykonaniu jurorów Konkursu
Prelekcja prof. Romana Peruckiego nt. instrumentu
Program:
/ Martin Gregorius
Improwizowana suita w stylu francuskiego baroku
Plein jeu – Fugue – Tierce en taille – Basse de Trompette – Fond d'orgue – Duo – Récit de Cromorne – Dialogue sur les grands jeux
Scherzo symfoniczne
/ Tomasz Adam Nowak
Improwizacje na podane przez publiczność tematy
Wariacje w stylu północnoniemieckiego baroku na temat dawnej polskiej pieśni kościelnej
Primus versus, pro organo pleno
Secundus versus, Choral im Tenor
Tertius versus, a 3 voci
Quartus versus, auf 2 Clavir
Ultimus versus a 6 voci
Tryptyk symfoniczny na tematy polskich pieśni kościelnych
Prolog – Aria – Toccata
Martin Gregorius
Urodził się w 1991 roku w Gdyni. Studiował organy, improwizację, teorię muzyki, kompozycję, dyrygenturę i muzykę sakralną w renomowanych ośrodkach: Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy) oraz Narodowych Wyższych Konserwatoriach Muzycznym w Paryżu i Lyonie (Francja). W trakcie swych studiów poznawał różne tradycje i style wykonawcze pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in: Michela Bouvarda, Hanny Dys, Tomasza Adama Nowaka, Romana Peruckiego, Françoisa Espinasse’a i Oliviera Latry. Improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań. Swój nieprzeciętny talent w tym kierunku rozwijał, pracując pod kierunkiem najwybitniejszych francuskich mistrzów, m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. W 2017 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Poznaniu na podstawie rozprawy poświęconej francuskiej tradycji improwizacji.
Martin Gregorius jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu. Od 2018 roku jest kantorem, dyrektorem chórów i organistą kościoła św. Pankracego w Gütersloh w Niemczech. Prezentuje także referaty na konferencjach muzykologicznych w kraju i za granicą oraz prowadzi kursy mistrzowskie interpretacji i improwizacji muzyki organowej. Od 2020 roku pełni funkcję docenta organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Ratyzbonie (Niemcy).
Tomasz Adam Nowak
Ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha w 1987 roku. Współpracy ze znakomitym pianista-pedagogiem Kajetanem Mochtakiem podczas studiów warszawskich zawdzięcza artysta decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył tez studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Budapeszcie, Kamieniu Pomorskim, Lüneburgu, Berlinie, Wiesbaden, oraz – jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii Konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Koncertuje w większości krajów europejskich. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz niemieckich rozgłośni radiowych, jak tez nagrań płyt kompaktowych. W latach 1994-2018 wykonał w Niemczech, w cyklu koncertów, ośmiokrotnie wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W 2001 roku utrwalił komplet tych dziel na 12 płytach kompaktowych. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. profesorem wizytującym Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, jak też organistą tytularnym w kościele św. Lamberta w Münster (Westfalia). Prowadzi międzynarodowe kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka miała miejsce w 1992 roku i od tego czasu Konkurs organizowany jest cyklicznie, co trzy lata. Wyjątek stanowił rok 1997 (konkurs odbył się rok wcześniej za względu na uroczystości obchodów tysiąclecia Gdańska). Kolejne konkursy odbywały się regularnie w latach: 2000, 2003, 2006, 2009, 2012, 2018 oraz 2021. Pomimo bogatej, polskiej tradycji organowej, obecnie w Polsce organizowanych jest zaledwie kilka konkursów organowych, Jest to zatem unikatowe wydarzenie umożliwiające młodym organistom i organistkom regularną formę prezentacji swoich umiejętności i konfrontowania ich w ramach pozytywnie rozumianej rywalizacji przed międzynarodowym jury złożonym z wybitnych znawców gatunku. Gdański konkurs stwarza młodym adeptom muzyki organowej możliwość wymiany doświadczeń oraz kontaktów artystycznych, które następnie owocują międzynarodową współpracą muzyczną. Laureaci poprzednich edycji to obecnie wybitni organiści, koncertujący w całej Europie, adiunkci i profesorowie uniwersytetów oraz akademii muzycznych.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 28/09/2024, 19:00 |
Cena | 11-21 zł |
Miejsce | Archikatedra Oliwska |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny, Recital organowy |