19. Gdańska Jesień Pianistyczna – Georgijs Osokins

Georgijs Osokins

Orkiestra PFB
Charles Olivieri-Munroe – dyrygent
Georgijs Osokins – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Camille Saint-Saëns – Poemat symfoniczny Phaéton op. 39 [9’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 17 G-dur K. 453 [30’]

Przerwa [20']

César Franck – Symfonia d-moll [37’]

Georgijs Osokins
Urodził się w 1995 r. w Rydze, a naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Na estradzie zadebiutował jako dziesięciolatek wykonaniem Koncertu d-moll KV 466 Mozarta z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Łotewskiej. Studiował pod kierunkiem Sergejsa Osokinsa w Akademii Muzycznej w Rydze, ukończył ponadto studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie pod kierunkiem prof. G.F. Schencka.
Jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie (2014), Konkursu Skriabinowskiego w Paryżu (2009) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Jurmale (Łotwa, 2010). Zdobył też specjalną nagrodę za wykonanie utworu Fryderyka Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rina Sala Gallo w Monzy (Włochy).
Koncertował z wieloma orkiestrami i uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2015 r. został finalistą i ulubieńcem publiczności XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie 2018/2019 pianista wystąpił z Gidonem Kremerem w ramach tournée po Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Polsce, Niemczech, krajach Azji i w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy (obok Lucasa Debargue) został wybrany stałym artystą gościnnym Kremerata Baltica w ciągu całej historii tego zespołu.
Za swoje nadzwyczajne osiągnięcia w 2015 roku oraz swoją działalność artystyczną otrzymał w styczniu 2016 roku nagrodę JVLMA (Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Josepha Vitolsa) & Swedbank. Został także nagrodzony Łotewską Nagrodą Muzyczną (najważniejszym wyróżnieniem w kraju) w kategorii Młody Muzyk Roku.

georgijsosokins.com

olivieri m wyd

Charles Olivieri-Munroe
Jeden z najwybitniejszych współczesnych i najczęściej podróżujących dyrygentów. Występował z największymi orkiestrami świata. Soliści, z którymi współpracował, to m.in. Angela Gheorghiu, Krystian Zimerman, Joseph Suk, Maxim Vengerov, Joshua Bell, Mischa Maisky, Shlomo Mintz, Ivan Moravec, Sol Gabetta, Gabriela Beňačková i Joseph Calleja.
Urodzony na Malcie Charles Olivieri-Munroe dorastał w Kanadzie, gdzie uczył się gry na fortepianie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym oraz na Uniwersytecie w Toronto. Po ukończeniu studiów w 1992 roku zdobył trzy stypendia Ontario, aby studiować u Otakara Trhlika w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Studiował również u znanego dyrygenta Jiříego Bělohlávka. W połowie lat 90. spędził dwa lata w słynnej Accademia Musicale Chigiana w Sienie, studiując u Jurija Temirkanova, Myung Whun Chunga i Ilji Musina. Międzynarodowa kariera Charlesa rozpoczęła się serią triumfów na międzynarodowych konkursach, w tym zdobyciem I Nagrody podczas Praskiej Wiosny 2000 (Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Konkurs Dyrygencki).
Po 16 latach na stanowisku dyrektora muzycznego Filharmonii Północnoczeskiej, gdzie obecnie pełni funkcję Honorowego Głównego Dyrygenta, został dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej w 2015 roku. Obecnie jest także głównym dyrygentem gościnnym Thüringen Philharmonie w Niemczech oraz Resident Conductor w Texas Round Top Festival Institute – najdłużej nieprzerwanie działającego festiwalu muzycznego tego typu w Stanach Zjednoczonych.

olivieri-munroe.com

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Patroni medialni Gdańskiej Jesieni Pianistycznej 2024:

gjp pm 24 logo

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NIMIT www 300


Zachęcamy do zakupu karnetów festiwalowych w atrakcyjnych cenach.
Szczegóły w kasach biletowych PFB, ul. Ołowianka 1, +48 58 320 62 62.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 29/11/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny