Koncert symfoniczny – Swing, swing, swing

Gary Guthman

Orkiestra PFB
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Gary Guthman Quartet:
Gary Guthman
– trąbka, fulgelhorn
Filip Wojciechowski
– fortepian
Paweł Pańta
– kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad
– perkusja

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

W programie m.in.:

Ziggy Elman – And the Angels Sing
Duke Ellington – It Don’t Mean a Thing (If it Ain’t Got That Swing)
Louis Prima – Sing, Sing, Sing
Consuelo Velázquez – Besame Mucho
Johnny Mercer – Blues in the Night

Czas trwania koncertu: ok. 120'

Gary Guthman
Urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Rozpoczął naukę gry na trąbce w wieku dziewięciu lat. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. Do grona jego mistrzów należeli Jack Dalby, Joyce Johnson, James Smith i niedawno odeszły na emeryturę (po 38 latach!) pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Stanu Oregon, Fred Sautter.
We wczesnych latach siedemdziesiątych Gary Guthman wyemigrował do Kanady, gdzie wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra, a jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako lider big bandów w ponad stu wyemitowanych przez telewizję programach ITV In Concert, a także w licznych słuchowiskach radiowych i ścieżkach dźwiękowych do filmów.
Koncerty z Tomem Jonesem i Paulem Anką były emitowane wielokrotnie w kanadyjskiej telewizji. Występował także jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie. Koncertował również z orkiestrami w USA. Przez wiele lat uprawiał działalność pedagogiczną, prowadząc klasę trąbki (University of British ColumbiaVancouver, Grant MacEwan Community College-Edmonton, Red Deer College - Red Deer Alberta Canada). Prowadził także wiele kursów mistrzowskich oraz był liderem licznych zespołów jazzowych. Dał wiele wykładów improwizacji jazzowej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forever Swing, która przez dwa lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA.
Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem czterech przedsięwzięć: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats, Swing, Swing, Swing oraz Master and Margarita (napisane dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej w 2007) z którymi podróżuje po całym świecie. Gary Guthman gra na trąbkach firmy Joseph Marcinkiewicz.

chrzanowski wyd

Sławomir Chrzanowski
Urodził się w 1961 roku w Rybniku. Studiował dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryji oraz teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom uzyskał w 1986 roku). Podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. W 1987 roku wziął udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze pod kierunkiem Kurta Sanderlinga, podczas którego poprowadził koncert finałowy. Zaś w 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Dyrygował na wielu festiwalach w Polsce, m.in. podczas Gaude Mater w Częstochowie, Viva il Canto w Cieszynie czy Zabrzańskiego Festiwalu Ponad 30 razy prowadził koncerty, również wielkie imprezy charytatywne, z udziałem tenora Wiesława Ochmana. Dokonał też nagrań płyt CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Sławomir Chrzanowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, wśród których najważniejsze to: Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, Złota Odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagroda Kulturalna Prezydenta Zabrza, państwowe odznaczenie Srebrny Medal za Długoletnią Służbę. Od 1990 roku piastuje stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. W latach 1991-1995 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii w Rybniku.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 10/01/2025, 19:00
Cena 33-131,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny