Zakończenie sezonu artystycznego 2024/2025

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Luis Fernando Pérez – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Szczegóły dot. programu wkrótce

Luis Fernando Pérez
Jedne z najwybitniejszych artystów swojego pokolenia, żywy przykład renesansu hiszpańskiego fortepianu (Le Monde). Chwalony za wirtuozerię, barwną grę oraz niezwykłą, rzadką umiejętność bezpośredniego komunikowania się z publicznością. Artysta jest laureatem wielu nagród – za wybitne nagranie Iberii Isaaca Albéniza uhonorowany został Medalem Albéniza, zaś magazyn Gramophone uznał go za jednego z mitycznej czwórki wyróżnionych tym odznaczeniem (obok Estebana Sáncheza, Alicii de Larrochy i Rafaela Orozco).
Studiował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie pod kierunkiem Dmitri Bashkirova, Galiny Eguiazarovej oraz Márty Gulyás, a następnie u Pierre-Laurenta Aimarda w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W Acadèmia Marshall w Barcelonie, pod kierunkiem Alicii de Larrochy, wyspecjalizował się w interpretacji muzyki hiszpańskiej. Grał z takimi zespołami jak choćby Orquesta Nacional Española, Montecarlo Filharmonic, Sinfonia Varsovia, Franz Liszt Chamber Orchestra, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Enemble Kanazawa, Real Filarmonía de Galicia, OBC (Barcelona), BOS (Bilbao), Ensemble National de París, Orquesta Nacional de Brasil.
Artysta występuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata (Carnegie Hall, New York University, Auditorio Nacional Madrid, Auditori de Barcelona, Palacio Euskalduna w Bilbao, Salle Gaveau w Paryżu, BOZAR w Brukseli), zapraszany jest na znane festiwale (La Roque D’Anthéron, Granada International Festival, Santander International Festival, Quincena Donostiarra, Schleswig-Holstein Festival). Ma też bogatą dyskografię. Wiele spośród jego nagrań otrzymało liczne nagrody, a wszystkie jego płyty zostały wyróżnione przez hiszpański magazyn Scherzo. Artysta prowadzi ponadto zajęcia w Centro Superior Katarina Gurska w Madrycie i w Acadèmia Marshall w Barcelonie. Uczy również gry na fortepianie i muzyki kameralnej w Conservatorio Superior de Aragón (Saragossa), jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Senzoku w Tokio.

tchitchinadze 23 wyd

Fot. Piotr Hukało

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

georgetchitchinadze.com

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

pge 22 poziom 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 6/06/2025, 19:00
Cena 38-141,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny