Koncert organowy z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.
Cykl „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. Koncerty organowe w ramach „Jarmarku św. Dominika” są z kolei adresowane nie tylko do mieszkańców Gdańska, ale również do turystów tłumnie odwiedzających Trójmiasto w okresie wakacyjnym. Międzynarodowy charakter cyklu podkreśla udział zagranicznych artystów z różnych ośrodków organowych oraz słuchaczy zagranicznych, chętnie uczestniczących w koncertach.
W 2021 roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla Gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „Bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, przechodzącymi konsekwentne renowacje. W imię idei dostępności kultury, wstęp na wszystkie koncerty w ramach Jarmarku św. Dominika i cyklu „Bliżej Bacha” jest bezpłatny.

Roman Perucki - organy
Maria Perucka - skrzypce

Organizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Partner:
Klasztor oo. Dominikanów w Gdańsku
Parafia św. Mikołaja

Sponsor: SW amber gold

Dyrektor festiwalu: prof. Roman Perucki

Prowadzenie koncertów: Justyna Ślubowska

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia poniedziałek, 26/07/2021, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy