Koncert symfoniczny – Mistrzowie muzyki filmowej

Orkiestra PFB
Alexander Humala – dyrygent
Robert Kwiatkowski – skrzypce
Szymon Zawodny – saksofon
Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
Program:
Leonard Bernstein – Uwertura z Candide [5']
John Williams – Escapades na saksofon altowy i orkiestrę ze Złap mnie, jeśli potrafisz [14']
John Williams – Trzy utwory z Listy Schindlera [15']
Theme From Schindler's List
Jewish Town (Krakow Ghetto-Winter '41)
Remembrances
John Williams – Suita z Gwiezdnych wojen [23']
Wojciech Kilar – Walce z Ziemi obiecanej i Trędowatej [9']
Robert Kwiatkowski
Wszechstronny artysta – solista, kameralista, koncertmistrz i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki Anny Prabuckiej-Firlej. Doskonalił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów, takich jak Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marine Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska, Stefan Kamasa czy muzycy kwartetów smyczkowych LaSalle oraz Miro.
Jako solista grał m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica Nacional de Chile, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Sigyn Sinfonietta, Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej Hanseatica oraz orkiestr symfonicznych filharmonii w Gdańsku, Częstochowie, Kaliszu i Zielonej Górze. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, często współpracuje także jako koncertmistrz gościnny z cenionymi orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Navarra i Orquesta Sinfonica de Galicia. Występuje w roli kameralisty zarówno w Polsce, jak i za granicą, koncertując z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Już w czasie studiów odnosił sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz Kwartetu fortepianowego Dali. W swoim dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt.
Robert Kwiatkowski, fot. Łukasz Rajchert
Artysta założył w 2003 roku Orkiestrę Kameralną Hanseatica, obejmując jednocześnie funkcje jej koncertmistrza i dyrektora. Przez 10 lat istnienia zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. Pomorską Nagrodą Artystyczną i statuetką Gryfa Pomorskiego, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska czy Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego.
Robert Kwiatkowski w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 objął stanowisko profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat prowadzi na tej uczelni klasy skrzypiec i kameralistyki. W 2017 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2021 – statuetkę Gryfa Pomorskiego za opublikowanie autorskich kadencji do koncertów skrzypcowych Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W 2023 roku artysta został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Szymon Zawodny, fot. Emilia Pasoń
Szymon Zawodny
Saksofonista grający stylowo każdy rodzaj muzyki – od klasyki po współczesny jazz. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku (doktorat). Studiował też w Musik und Kusnt Privatuniversität w Wiedniu (magisterium) i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w prestiżowych warsztatach ECMA Sessions (European Chamber Music Academy) w Manchesterze i Oslo – m.in. pod okiem Hatto Beyerle, Sary Bittloch, Petra Prause, i Jeremiego Younga.
Laureat wielu konkursów – CLARISAX 2013 – Valenciennes (Francja); International Competition for Classical Saxophone 2014 – Lübeck (Niemcy); Cameristi dell\’ Alpe Adria 2016 – Majano (Włochy), a także m.in. nominacje do Fryderyka (2023), Koryfeusz Muzyki Polskiej (2018). Grał z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (festiwal Warszawska Jesień) i Simfonią Varsovią. Obecnie jest członkiem kwartu saksofonowego The Whoop Group oraz zespołu Filip Żółtowski Quartet. Realizuje także autorskie projekty: Sound of the Cosmos (2020) i Sound of Fusion (2022).
Alexander Humala, fot. Bartek Barczyk
Alexander Humala
Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Colina Mettersa, Jormę Panulę czy Marin Alsop. Był asystentem wielu cenionych dyrygentów – Stanisława Skrowaczewskiego, Christopha Eschenbacha, Lorina Maazela, Krzysztofa Pendereckiego, Martyna Brabbinsa. Jest też zwycięzcą konkursów dyrygentury chóralnej w Rydze i we Wrocławiu. Otrzymał stypendia Gaude Polonia i Huygens oraz tytuł Człowieka Roku (Białoruś, 2017).
Występował podczas festiwali w Lucernie, Parnawie, Castleton, Cabrillo, Mohylewie, na Orkadach. Koncertował m.in. z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, POR, NOSPR, Orkiestrami Filharmonii Białoruskiej i Krakowskiej. Współpracował m.in. z Jumie Cullum, Patem Metheny, Branfordem Marsalisem, Chickiem Coreą. Prowadził szereg inscenizacji w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej, Operze w Lyonie, Teatrze Opery i Baletu w Jekaterynburgu.
Od 2013 roku jest pierwszym dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu Capella Sonorus. W latach 2014–2016 pełnił ponadto funkcję dyrygenta‑asystenta w NOSPR.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 16/08/2025, 19:00 |
Cena | Wkrótce w sprzedaży |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny |