Koncert organowy z okazji Jarmarku św. Dominika

Muzyka organowa na najwyższym poziomie artystycznym w zabytkowej, dominikańskiej Bazylice św. Mikołaja. Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.
Michaela Káčerková – organy
Atsumi Fukuda – fagot
Prowadzenie: Justyna Ślubowska
Program:
Michaela Káčerková:
Jan Sebastian Bach – Fantazja G-dur BWV 572
Fantazja i fuga a-moll BWV 561
Passacaglia i fuga c-moll BWV 582
Atsumi Fukuda:
Jean-Daniel Braun – partie solowe z Pièces sans basse for bassoon
Czas trwania koncertu: ok. 60'
Michaela Káčerková
Studiowała grę na organach w Konserwatorium w Pradze (Jan Hora), a następnie w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (Jaroslav Tůma). Naukę kontynuowała na kursach mistrzowskich w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy w Lipsku (organy z Stefanem Engelsem i klawesyn z Tobiasem Schade). Podczas studiów brała udział w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych nauczycieli (Harald Vogel, Martin Sander, Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Ludger Lohmann) i zdobyła nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach wykonawców.
Atsumi Fukuda
Urodziła się w Tokyo w Japonii. Pierwszy kontakt z muzyką i grą na fagocie miała w trakcie zajęć dodatkowych, uczęszczając do Matsudo Municipale Wanagaya Junior High School, gdzie zdobywała podstawowe umiejętności gry na fagocie i uczestniczyła w zajęciach zespołów dętych. Edukację muzyczną kontynuowała w szkole średniej i mimo że była to szkoła o profilu ogólnym, a zajęcia z muzyki były zajęciami dodatkowymi, gra na instrumencie stawała się dla niej coraz ważniejsza. Po uzyskaniu dyplomu na kierunku Literatury Japońskiej na Ochanomizu University, ostatecznie podjęła decyzję o zmianie kierunku kształcenia i rozpoczęciu studiów muzycznych.
W 2016 roku przeniosła się do Francji do Conservatoire de Lille, gdzie rozpoczęła studia z zakresu gry na fagocie w klasie profesora Jean-Louis Ollé. Bardzo dobre rezultaty pozwoliły jej ostatecznie przenieść się do Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon, gdzie studiowała w klasie fagotu słynnego prof. Carlo Colombo i jego asystenta Oliviera Massot. Ponadto studiowała również kontrafagot w klasie Nicolas Cardoze i fagot barokowy u Laurent Le Chenadec. Pracę zawodową rozpoczęła w 2021 roku na stanowisku pierwszej fagocistki w Győr Philharmonic Orchestra w Węgrzech, po czym w roku 2023 rozpoczęła pracę jako pierwsza fagocistka w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie pracuje do dziś.
Równocześnie jako solistka i kameralistka, uczestniczy w wielu projektach z innymi orkiestrami. Jest dodatkowo członkinią Kappauso Duo, duetu, który założyła z Tatsushia Fujioką, kolegą ze studiów, a obecnie pierwszym trębaczem Orkiestry PFB.
Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ
Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor o. Dominikanów w Gdańsku
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | poniedziałek, 28/07/2025, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Bazylika św. Mikołaja |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Recital organowy |