Wsłuchaj się w naturę – audio performance na amplifikowane procesy życiowe roślin

Czy i jak muzyka wpływa na rośliny? Czy rośliny mogą wydawać dźwięki pod wpływem muzyki? Sprawdzimy to w naszym zielonym laboratorium!

Piotr Grygor – performer
Jerzy Mazzoll – klarnet

Wprowadzenie: Marta Goluch

Polska Filharmonia Bałtycka zamieni się w swoiste laboratorium roślin i dźwięków. W projekcie Wsłuchaj się w naturę prelekcja popularnonaukowa z udziałem badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Bydgoskiej, a także unikatowe widowisko muzyczne z wykorzystaniem amplifikowanych procesów życiowych roślin. Po raz pierwszy w murach naszej instytucji zagości audio performance, w którym pomiary w tkankach roślin zostaną przetłumaczone na dźwięki, w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem biosensorów i analogowych instrumentów elektronicznych. Temu niezwykłemu koncertowi towarzyszyć będą zarówno nowe technologie, jak i specjalna scenografia świetlna, inspirowana kolorami natury.
Alternatywne melodie, które powstaną na żywo w ramach naszego eksperymentu, zachęcą słuchaczy do odkrywania nieznanych dotąd przestrzeni dźwiękowych. Poprzedzające audio performance prelekcje edukacyjne doskonale wprowadzą publiczność w kontekst wydarzenia i wyposażą uczestników w odpowiednie narzędzia do prawidłowego odbioru muzyki z roślin. Do zobaczenia na Ołowiance!

Piotr Grygor
Artysta audiowizualny i wykładowca akademicki. Zajmuje się multimediami, sztuką generatywną, procesualną, algorytmiczną, audio performance i muzyką improwizowaną. Tłumaczy procesy życiowe organizmów na dźwięk i obraz, muzykuje z roślinami i owadami, maluje falami mózgowymi. Rozwija koncepcję bionicznej improwizacji audiowizualnej – otwartych, reaktywnych środowisk, wzorowanych na naturalnych habitatach bądź procesach. Eksploruje różnorodne techniki syntezy video i audio. W sytuacjach performatywnych, najchętniej sięga po analogową elektronikę, umożliwiającą kompleksowe, niepowtarzalne zachowania i stały napływ generatywnych i reaktywnych form audiowizualnych. Pomysłodawca, uczestnik i kurator działań interdyscyplinarnych, integrujących obraz, dźwięk, ruch, improwizację i interakcję. Autor performance’ów i warsztatów, opierających się o transpozycje procesów życiowych organizmów na dźwięk i obraz, takich jak Dźwięki Roślin czy Koncerty na fale mózgowe. Związany ze środowiskiem muzyki improwizowanej i elektronicznej, bydgoskiego Centrum Sztuki MÓZG.

Jerzy Mazzoll
Uważany za jednego z najciekawszych klarnecistów w Polsce (Jazz Forum). Kompozytor i autor tekstów, pierwszy polski basklarnecista, twórca gatunku jass, wybitny improwizator. Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki, jak i muzyki współczesnej. Reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Goodman, La Porta, Giufree, Lacy(ss). Ma na swoim koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor: Peter Brotzmann, Bogusław Schaeffer, Kazuhisa Uchihashi, Tomasz Stańko, Django Bates, Alfred Harth, Shoji Hano, Olga Szwajgier, Roscoe Mitchell, Fred Frith, Tony Oxley – ten ostatni, znany perkusista, wyprodukował płytę Mazzolla Newborn trio Perplex: Mazzoll - Chastka – Hölker, wydaną w Europie Zachodniej.
Słuchacze znają Mazzolla z płyt pod jego nazwiskiem, jak
Rozmowy s Catem we współpracy z Kazikiem Staszewskim, a dźwięk jego instrumentu z pewnością rozpoznają na krążkach, takich jak 12 groszy Kazika czy tytułów wydanych przez Kury Tymona Tymańskiego. Jerzy Mazzoll jest autorem muzyki do awangardowych filmów i multimedialnych instalacji (Bolero, Point City, Midnight Shakespeare) w Polsce, Holandii i Niemczech. Skomponował również muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego Jutro będzie niebo w reż. J. Marszewskiego i filmu dokumentalnego Słowa jak ściany o Małgorzacie Hillar (TVP2).

Audio performance poprzedzą otwarte prelekcje w Sali Kameralnej nt. relacji roślin z muzyką.
Więcej informacji TUTAJ


Wydarzenie realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, przedsięwzięcie:
Wsłuchaj się w naturę – audio performance i prelekcja edukacyjna

kpo belka 25 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 13/11/2025, 19:00
Cena 5 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii