16. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą.
Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Carlos Paterson – organy

Carlos Paterson to aragoński organista, pianista i kompozytor. Swoje umiejętności z zakresu muzyki zdobywał u boku mistrzów, takich jak Jan Willem Jansen, Olivier Baumont, Anna Jastrzębska czy Antón García Abril. Brał udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Madrycie (Włochy), Bilzen (Belgia), Landsberg (Niemcy), Leeds (Anglia) oraz Moskwie (Rosja).
Oprócz działalności koncertowej zajmuje się również edukacją, wykładając m.in. w Instytucie Cervantesa w Bruskeli, Uniwersytecie Lund w Malmø (Szwecja) i Konserwatorium im. Franciszka Józefa Haydna w Eisenstadt (Austria). Jest założycielem zespołów Affetti Musicale i Brillant Magnus Quintet, które koncertują na całym świecie. Carlos Paterson jest członkiem do komitetu artystycznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Antón García Abril”. Na swoim koncie posiada liczne nagrania radiowe dla stacji: Radio Nacional de España (Rne2), European Gramophone i Warner Classics.
Maestro jest z wykształcenia również prawnikiem – tytuł uzyskał na madryckim Universidad Nacional de Educación a Distancia. Dodatkowo zdobył tytuł magistra w zakresie Muzykologii na Międzynarodowym Uniwersytecie La Rioja. Obecnie zajmuje stanowisko profesora organów w Wyższym Konserwatorium Muzycznym im. Joaquína Rodrigo w Walencji. Jest również pierwszym organistą w kościele „Najświętszego Serca” w Walencji, gdzie znajduje się monumentalny w swej budowie instrument. Pełni również funckję koordynatora Rządowego Festiwalu Organów, Muzyki i Dziedzictwa w Aragonii.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 21/08/2021, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Kategorie Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze , Koncert organowy