69. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie – Marek Stefański
Marek Stefański
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
François d’Agincour – Suite: Plein jeu, Dialogue des Cornets, Basse du Trompette, Recit de Nasard, Cromorne solo, Tierce en taille, Dialogue des Flutes, Fond d’orgue, Fugue de Trompette, Grand jeux, Grand plein jeux
Johann Ludwig Krebs – Trio F-dur
Preludium, Chorał i fuga C-dur (wersja G-dur)
Joseph Haydn – Adagio, Andante, Grave, Rondo G-dur (opr. M. Stefański)
Gustav Adolf Merkel – Fantazja c-moll (z fugą, opr. M. Stefański)
Czas trwania koncertu: ok. 70'
Marek Stefański
Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 roku dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie, jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum, tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia miejskie i kościelne. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski. W roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego. We wrześniu 2022 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów Ukryte sacrum, prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej Dziedzictwo, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie, a zarazem najważniejszy festiwal muzyki organowej w Polsce. Wydarzenie posiada ponad 60-letnią tradycję i rokrocznie gości wybitnych europejskich organistów, prezentujących najwyższy możliwy poziom wykonawstwa artystycznego. Każdego roku wydarzenie aktywizuje lokalną społeczność oraz polskich i zagranicznych turystów do uczestnictwa w koncertach, czyniąc pomorską ofertę kulturalną jeszcze bardziej atrakcyjną. W każdej edycji imprezy bierze udział ponad 2500 słuchaczy w tym wierni pomorscy fani, biorący udział w każdym wtorkowym i piątkowym koncercie. Koncerty MFMO w Oliwie są kierowane do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, niezależnie od środowiska, z jakiego pochodzą melomani. W wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno miłośnicy muzyki organowej, jak i osoby spoza kręgów muzycznych, dotychczas niezainteresowane tą sferą kultury. Wydarzenie stanowi swoiste forum wymiany międzykulturowej między artystami a publicznością. Każdy z koncertów prezentuje spektrum kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej muzyki organowej.
Festiwal ma miejsce w zabytkowej Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku, umiejscowionej w sąsiedztwie malowniczego, założonego w XVI-wieku Parku Oliwskiego, w sercu zabytkowej dzielnicy. Historia Archikatedry Oliwskiej sięga XIII wieku, kiedy to Opactwo Cysterskie pobudowało pierwszy murowany kościół w stylu romańskim. Ten niezwykle istotny dla tożsamości gdańszczan obiekt został również wyróżniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w 2017 roku podjął decyzję o wpisaniu Katedry na listę pomników historii. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w Archikatedrze są bez wątpienia królewskie organy. Prace nad stworzeniem instrumentu trwały łącznie 25 lat, a budowa rozpoczęła się w 1763 roku z polecenia opata Jacka Rybińskiego. Głównym budowniczym był Jan Wulff, który wstąpił do Zakonu Cystersów, gdzie przyjął imię Michał. Powstałe organy zachwycały liczbą 83 rejestrów, co było niezwykłe dla instrumentów XVIII-wiecznych. Od 20 lat o stan techniczny i niezbędne przebudowy organów dba firma Organmistrzostwo Zdzisław Mollin, która zajmuje się również kompleksową opieką nad instrumentem podczas Festiwalu.
W ramach festiwalu łącznie 16 recitali w każdy wtorek i piątek do 25 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ
Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku

Informacje o wydarzeniu
| Data wydarzenia | piątek, 3/07/2026, 20:00 |
| Cena | 22-80 zł |
| Miejsce | Archikatedra Oliwska |
| Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy |



