Koncert w ramach 11. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka

Wolfgang Seifen – organy
W programie improwizacje organowe:
Preludium, Adagio i Fuga (w stylu niemieckiego baroku)
Cantilene
Symphonie pour Grand Orgue
Allegro vivace
Adagio espressivo
Scherzo
Finale
Wolfgang Seifen
Urodził się w Bergheim w 1956 roku. Pierwsze lekcje gry z teorii muzycznej i gry na fortepianie pobierał u Hermanna Krälinga, a następnie kontynuował naukę w liceum muzycznym Regensburger Domspatzen. W latach 1973-1976 studiował muzykę kościelną w Aachen.
Po studiach zajmował stanowisko dyrektora studenckiej orkiestry kameralnej w Akwizgranie. Jest również założycielem chóru kameralnego Cappella Cantica. Realizuje się jako kompozytor, dyrygent chórów i orkiestr, pedagog. Był kierownikiem klasy organów w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie oraz na Uniwersytecie Roberta Schumanna w Düsseldorfie. W 1995 roku został powołany na stanowisko honorowego profesora na tym samym uniwersytecie. Artysta jest również profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu improwizacji organowej i gry na organach liturgicznych. Zasiada w radzie Arcybiskupiej Komisji Muzyki Kościelnej w Biskupie.
Od lat 70. piastuje stanowiska organistów i organistów tytularnych w takich świątyniach, jak Kościół św. Sebastiana w Nettetal-Lobberich, Päpstlichen Marienbasilika w Kavelaer czy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie. Jest znawcą w dziedzinie budowy organów i improwizacji organowej. Posiada na swoim koncie wiele publikacji na ten temat i jest regularnie zapraszany na kursy mistrzowskie w charakterze eksperta. Jest ponadto współzałożycielem i dyrektorem instytucji Internationalen Altenberger Orgelakademie für Improvisation.
W 2006 roku zamówił skomponowanie Missa Solemnis na wielką orkiestrę, chór i organy Tu es Petrus na 80. urodziny papieża Benedykta XVI. Utwór został prawykonany 15 kwietnia 2007 roku w Katedrze św. Jadwigi w Berlinie pod patronatem Nuncjusza Papieskiego, a następnie wykonany w Bazylice św. Piotra w Rzymie 10 października 2007 roku.
Prowadzi aktywną działalność artystyczną, występując jako organista w całej Europie, USA i Japonii. Zasiada w jury najważniejszych konkursów organowych i regularnie prowadzi gościnne wykłady na międzynarodowych festiwalach oraz uczelniach muzycznych.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku organizowany jest co trzy lata od 1991 roku, a jego 11. edycja odbędzie się w dniach 21-26/09 br. Podstawową ideą konkursu, jednego z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, jest zrzeszanie młodych organistów, którzy otrzymują szansę na prezentację swoich umiejętności przed światowej sławy muzykami. Międzynarodowa konfrontacja uczestników podtrzymuje ducha pozytywnej rywalizacji. Udział w wydarzeniu to szansa przede wszystkim na zaistnienie w świecie muzyki organowej, zdobycie funduszy na rozwój artystyczny oraz możliwość uzyskania zaproszenia do uczestnictwa w najlepszych światowych festiwalach organowych. Ponadto podczas konkursu organiści nawiązują liczne, przydatne kontakty, przekładające się na owocne współprace.
Do przedsięwzięcia zostali zaproszeni wybitni przedstawiciele muzyki organowej – profesorowie najlepszych ośrodków muzycznych na świecie:
prof. Christophe Mantoux (Conservatoire régional et au Pôle supérieur, Paryż)
prof. Renata Marcinkutė-Lesieur (Litewska Akademia Muzyki i Teatru w Wilnie)
prof. Jaroslav Tůma (Akademie Múzických Umění v Praze)
dr hab. Krzysztof Urbaniak (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie)
prof. Roman Perucki (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku)
dr hab. Jarosław Wróblewski (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)
prof. Wolfgang Seifen (Akademie der Künste, Berlin)
prof. Julian Gembalski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)
W ramach konkursu odbędą się dwa koncerty z udziałem jurorów konkursowych:
Christophe’a Mantoux (24/09)
Wolfganga Seifena (25/09)
W Koncercie Finałowym (26/09) wezmą udział laureaci Konkursów Interpretacji i Improwizacji.
Współorganizacja:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Partner:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Patronaty honorowe:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz
Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. Ryszard Minkiewicz
Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Gdański, Tadeusz Wojda SAC
Karnet w cenie 30 zł na wszystkie trzy koncerty 24-26/09 do kupienia w kasie PFB, Ołowianka 1.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 25/09/2021, 19:00 |
Cena | 16 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Recital organowy |