Wystawa biograficzna poświęcona Ignacemu Paderewskiemu

Głos Niepodległej – Paderewski

Ignacy Jan Paderewski przyszedł na świat w Kuryłówce na Podolu w 1860 r. Był bardzo utalentowanym pianistą i kompozytorem. W 1881 r. wyjechał z Imperium Rosyjskiego na zachód Europy, aby doskonalić swoje umiejętności artystyczne. 10 lat później odbył pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych, które przyniosło mu sławę i sukces finansowy.
W 1899 r. ożenił się z Heleną Marią Górską, z którą zamieszkał w majątku Riond Bosson w Szwajcarii. Wraz z małżonką nie zapominali o znajdującej się pod zaborami ojczyźnie i aktywnie wspierali rodaków. Paderewski ufundował Pomnik Grunwaldzki, który stanął w Krakowie w 1910 r. Po wybuchu I wojny światowej założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Wybitny pianista zbliżył się również do amerykańskich elit władzy, co pozwoliło mu na początku 1917 r. spotkać się z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem i przekazać mu memoriał dotyczący Polski.

wystawa ijp wyd 1000

Na wieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości udał się drogą morską do ojczyzny. Jego wizyta w Poznaniu pod koniec grudnia 1918 r. uważana jest za impuls, który doprowadził do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 16 stycznia 1919 r. Paderewski został premierem Rzeczpospolitej Polskiej oraz ministrem spraw zagranicznych. Reprezentował również ojczyznę podczas rozmów pokojowych w Wersalu. W grudniu 1919 r. złożył dymisję z zajmowanych w rządzie stanowisk i wrócił do Szwajcarii.
Na emigracji wrócił do koncertowania oraz działalności charytatywnej. Nie skończył jednak definitywnie z polityką. W 1936 r. współorganizował tzw. Front Morges, organizację nastawioną opozycyjnie względem ówczesnych polskich władz. Po wybuchu II wojny światowej został Przewodniczącym Rady Narodowej RP. W 1940 r. wyjechał do USA. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku.

Przygotowanie wystawy: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu

Wystawa potrwa do 28 marca br.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

min kul 2022 logo w 100


IDMN logo w 100


fun pat logo w 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 11/03/2022, 18:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Foyer Rozeta
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Wystawy