65. MFMO w Oliwie – Hanna Dys

65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Hanna Dys

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Allegro d-moll
Louis Vierne – Berceuse z cyklu Pieces en style libre oraz Impromptu z cyklu Pieces fantasique
Camille Saint-Saëns – Danse macabre op. 40 (transkrypcja E.H. Lemmare)
Gustav Holst – Z suity Planety: Wenus oraz Jupiter (transkrypcja na organy A. Wills)

Hanna Dys - organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej  Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. W. Zerera (dyplom z wyróżnieniem). Otrzymała Stypendium Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Hanna Dys wielokrotnie występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Oliwa, Leżajsk, Kamień Pomorski, Warszawa, Kraków), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego.

Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Animator kultury, pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku