Chopin nad wodami Motławy – Yuchen Hua

Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu Chopin nad wodami Motławy, czyli niezwykle klimatycznych recitali fortepianowych, odbywających się o zachodzie słońca w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej od strony Motławy. W programie tegorocznej edycji 15 koncertów. Wystąpią laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Yuchen Hua

Prowadzenie: Justyna Ślubowska
 
Program:
 
Jan Sebastian Bach – Partita nr 2 c-moll, BWV 826
Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Maurice Ravel – Gaspard de la Nuit (Ondine-Le Gibet-Scarbo)
 
Yuchen Hua
Pianista urodził się w 1997 roku w Nanchang City w Chinach. Już w wieku ośmiu lat wygrał konkurs Nanchang Primary School Piano Competition w prowincji Jiangxi (Chiny). Dwa lata później zdobył nagrodę Best Pianist Award na konkursie organizowanym przez Chinese Musicians Association. W 2014 roku pianista przyleciał do Polski, by podjąć studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku – najpierw w klasie prof. Andrzeja Artykiewicza, a następnie w klasie ad. dra Macieja Gańskiego. W 2020 roku pod kierunkiem tego drugiego ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia magisterskie w gdańskiej Uczelni. Obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych u tego samego pedagoga, jednocześnie przygotowując się do otwarcia przewodu doktorskiego. W 2020 roku artysta wygrał przesłuchania do Koncertów Najlepszych Dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując zaproszenie do wykonania – z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza – Koncertu na fortepian, trąbkę i orkiestrę Dymitra Szostakowicza. Wydarzenie to zostało niestety odwołane ze względu na wybuch pandemii.
 

yuchen hua wyd

W 2021 roku Yuchen Hua zdobył:
• wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021 w Krakowie,
• III nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym organizowanym przez World Piano Teachers Association Finland,
• II nagrodę na International Clara Schumann Competition.
 
W kręgu zainteresowań artysty leży głównie muzyka romantyczna i neoromantyczna. W swoim bogatym repertuarze posiada głównie duże formy pochodzące z tych okresów, ale też impresjonistyczny cykl M. Ravela pt. Gaspard de la nuit – należący do wąskiej grupy najtrudniejszych dzieł napisanych kiedykolwiek na fortepian. Oprócz działalności solowej Yuchen Hua nie stroni również od muzyki kameralnej. Ostatnio z pasją poświęca się poszerzaniu swojego repertuaru na duet fortepianowy, studiując w klasie kameralistyki ad. dr Mirosławy Sumlińskiej.
 

Czas trwania koncertu: ok. 1 godz. 15 min.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Istnieje możliwość zakupy karnetu na minimum cztery koncerty w cenie 12-17 zł za jedno wydarzenie. Szczegóły w kasach biletowych PFB, ul. Ołowianka 1, tel. 58 320 62 62.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 12/07/2022, 20:30
Cena 16-65 zł
Miejsce Salon Gdański na Ołowiance
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie