Międzynarodowy Dzień Muzyki – Baeva & Kholodenko

Alena Baeva – skrzypce
Vadym Kholodenko – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Franciszek Schubert – Wariacje na temat Trockne Blümen z cyklu pieśni Piękna młynarka op. 25 (Die schöne Müllerin, wersja na skrzypce i fortepian) [20’]
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata skrzypcowa nr 4 f-moll op. 4 [24’]

Przerwa [20’]

Ludwig van Beethoven – Sonata skrzypcowa nr 10 G-dur op. 96 [27’]

Alena Baeva to skrzypaczka uważana za jedną z najbardziej ekscytujących i wszechstronnych solistek działających obecnie na scenie światowej. W ostatnich sezonach kariera Baevej – jako międzynarodowej solistki o najwyższej renomie – rozwijała się w niezwykłym tempie. Obecnie cieszy się owocną współpracą z Paavo Järvim. Innym stałym współpracownikiem jest Vladimir Jurowski, z którym Baeva wielokrotnie nagrywała i występowała, m.in. z London Philharmonic Orchestra i Moskiewską Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną Evgeny Svetlanov. Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z dyrygentami takimi jak Teodor Currentzis i Valery Gergiev, z którymi Baeva koncertowała na całym świecie jako solistka (odpowiednio z MusicÆterna i Orkiestrą Maryjską). Cieszy się również kwitnącą współpracą z młodymi, wschodzącymi gwiazdami dyrygentury: Robertem Trevino i Duncanem Wardem.
Muzyka kameralna zawsze zajmowała szczególne miejsce w życiu muzycznym Baevej. Ma przyjemność współpracować z tak cenionymi artystami, jak Martha Argerich, Yuri Bashmet, Steven Isserlis, Daishin Kashimoto, Misha Maisky, Lawrence Power, Julian Steckel i Yeol-Eum Son. Jej stałym partnerem sonatowym jest wybitny ukraiński pianista Vadym Kholodenko (laureat nagrody Van Cliburna w 2013 roku), z którym artystka współpracuje od ponad dziesięciu lat.
Obszerna dyskografia Baevej odzwierciedla imponującą rozpiętość jej repertuaru, z nagraniami od Szymanowskiego (dla DUX), po Debussy'ego, Poulenca i Prokofiewa (dla SIMC) i wiele innych. Jej paryskie wykonanie II Koncertu skrzypcowego Szostakowicza znalazło się w box-setowej kolekcji DVD Teatr Maryjski / Valery Gergiev, wydanej przez Arthaus Musik w 2015 roku.
Baeva urodziła się w rodzinie muzycznej. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierała w wieku pięciu lat u znanej pedagog Olgi Daniłowej, a następnie studiowała w Moskwie u profesora Eduarda Gracha. Studiowała we Francji u Mścisława Rostropowicza, w Szwajcarii u Seiji Ozawy, w Izraelu u Shlomo Mintza (w Keshet Eilon Music Center) oraz w Paryżu u Borisa Garlitsky'ego. W wieku 16 lat zdobyła Grand Prix XII Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (2001), a także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego Niccolò Paganiniego w Moskwie (2004), w tym Nagrodę Specjalną, dzięki której przez rok mogła grać na Stradivari z 1723 roku, oraz Złoty Medal i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai (2007). Obecnie gra na skrzypcach Guarneri del Gesù ex-William Kroll z 1738 roku, wypożyczonych od anonimowego mecenasa z uprzejmą pomocą J&A Beares.

alena-baeva.com
facebook.com/alenabaevaofficial

kholodenko wyd

Vadym Kholodenko szybko zdobył reputację jednego z najbardziej utalentowanych pianistów naszych czasów. Publiczność i krytyków zachwycił już w 2013 roku, wygrywając Van Cliburn International Piano Competition. Już wwcześniej uhonorowany był głównymi nagrodami w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franza Schuberta w Dortmundzie (2011), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Sendai w Japonii (2010) oraz na International Maria Callas Grand Prix w Atenach (2004). Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Valery Gergiev, Leonard Slatkin, Vladimir Fedoseyev, Kirill Karabits, Miguel Harth-Bedoya, Paul Daniel, Pinchas Zukerman, Yuri Bashmet czy Vladimir Spivakov. Grał w Stanach Zjednoczonych z Philadelphia Orchestra, Atlanta Symphony, Indianapolis Symphony, Rochester Philharmonic i San Diego Symphony Orchestra. Odbył tam także tournée ze Staatskapelle Weimar pod dyrekcją Kirilla Karabitsa, Występował z recitalami m.in. w Waszyngtonie, Bostonie i podczas Aspen Music Festival. Vadym Kholodenko jest też częstym gościem w Japonii. Występował z Tokyo Metropolitan Symphony. Ponadto odbył po tym kraju tournée z Prague Radio Symphony Orchestra. Grał też z Malaysian Philharmonic, Sydney Symphony Orchestra. Jego recitali słuchano w całej Japonii, w Pekinie i Singapurze.
W sezonie 2018/2019 pianista dał debiutanckie recitale w Wigmore Hall w Londynie, w Salle Gaveau w Paryżu Paris i w Konzerthaus w Wiedniu. Ponownie grał z Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Rochester Philharmonic, Staaskapelle Weimar oraz z Copenhagen Philharmonic, Pacific Symphony i Osaka Philharmonic. Za nagranie płytowe z solowymi utworami Aleksandra Skriabina otrzymał nagrodę Diapason D’Or (2018). Jego najnowsze nagranie to DVD dla wytwórni Arthaus – V Koncert fortepianowy Siergieja Prokofiewa wykonany z orkiestrą Teatru Maryjskiego pod dyrekcją Valery’ego Gergieva.
Vadym Kholodenko urodził się w 1986 roku w Kijowie. Pierwsze koncerty dał w wieku 13 lat w USA, Chinach, Węgrzech i Chorwacji. W 2005 roku rozpoczął studia w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym pod kierunkiem prof. Very Gornostajewej.

vadymkholodenko.com
facebook.com/vadymkholodenko