Koncert organowy w Jastarni

Fot. Grzegorz Nowak

Hana Bartošová

Program:

Petr Eben – Prolog (The labyrinth of the world and paradise of the heart)
Jan Křtitel Vaňhal – Preludium i fuga C-dur
Jan Křtitel Kuchař – Partita C-dur
Bohuslav Martinů – Vigilie
Zdeněk Pololáník – Prelude
Oreste Ravanello – Tema e variazioni in si minore

Podczas współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką letnich koncertów organowych turyści i mieszkańcy mają okazję wysłuchać najpiękniejszych kompozycji organowych. Nie tylko tych powszechnie znanych, jak utwory Bacha czy Mendelssohna-Bartholdy’ego, ale także tych wykonywanych rzadziej. Nastrojowe wnętrze świątyni sprzyja kontemplacji muzyki i spokojnego przyjrzenia się wystrojowi tego wyjątkowego miejsca.

Hana Bartošová
Należy do grona najwybitniejszych czeskich organistów i propagatorów muzyki czeskiej za granicą. Studiowała organy i klawesyn w Konserwatorium Brneńskim w klasie prof. Josefa Pukla oraz w Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie w klasie prof. Aleny Veselá. Podczas studiów brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, gdzie otrzymała kilka nagród i wyróżnień. Jej szeroki repertuar obejmuje studia nad prawidłowymi praktykami wykonawczymi na ważnych instrumentach historycznych i muzyce barokowej. Ponadto często wykonuje prawykonania nowych utworów czeskich kompozytorów z okolic Brna, m.in. Vladimír Werner, František Emmert, Zdeněk Pololáník i Milan Slimáček.
Hana Bartošová występuje na prestiżowych festiwalach w Czechach i za granicą. Koncertowała w całej Europie (Austria, Włochy, Niemcy, Dania, Francja, Belgia, Szwajcaria, Słowenia, Polska, Rumunia, Słowacja, Irlandia, Chorwacja), Rosji i USA. Występuje z różnymi solistami i zespołami, także z córką Ivą Bartošovą, utalentowaną pianistką koncertową. Współpracowała przy kilku nagraniach brneńskiego chóru dziecięcego Primavera, nagraniach dla czeskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych oraz na płytach CD. Jako pedagog kształci młodych organistów i jest stałą członkinią jury konkursów organowych. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Brnie.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się:  4, 11 i 18 sierpnia ( WIĘCEJ )

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 28/07/2022, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół NNMP w Jastarni
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy