Koncert organowy w Jastarni

Fot. Grzegorz Nowak

Matthias Böhlert

Program:

Jan de Lublin – Altpolnische Tabulatursätze
Franz Tunder – Preludium F-dur
Georg Friedrich Händel – Preludium – Sonata – Aria con Variazioni B-dur

Jan Sebastian Bach
Partite diverse sopra: Christ, der du bist der helle Tag BWV 766
Preludium i Fuga g-moll BWV 535

Johann Pachelbel – Ein feste Burg ist unser Gott
Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll (Das Kleine)
Preludium g-moll

Claus-Erhard Heinrich
Bewahre uns, Gott
Bewahre uns, Gott (Passacaglia)
Lob Gott getrost mit Singen
Meinem Gott gehört die Welt

Jean Titelouze – Amen

Podczas współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką letnich koncertów organowych turyści i mieszkańcy mają okazję wysłuchać najpiękniejszych kompozycji organowych. Nie tylko tych powszechnie znanych, jak utwory Bacha czy Mendelssohna-Bartholdy’ego, ale także tych wykonywanych rzadziej. Nastrojowe wnętrze świątyni sprzyja kontemplacji muzyki i spokojnego przyjrzenia się wystrojowi tego wyjątkowego miejsca.

Matthias Böhlert
Urodził się w Zeitz (Saksonia, Niemcy). W latach 1978-1984 studiował muzykę kościelną w protestanckiej szkole muzycznej w Halle / Saale. Jego nauczycielem w zakresie gry na organach był Almuth Reuther, organista w kościele pw. św. Tomasza w Lipsku. Podczas studiów pracował jako organista w Stadtsingechor Halle (najstarszym niemieckim chórze chłopięcym) i jako organista w Kościele Mariackim w Halle. Koncert dyplomowy wykonał w kościele św. Tomasza w Lipsku.
Od 1984 roku Matthias Böhlert jest muzykiem kościelnym w ewangelickim kościele św. Katarzyny w Salzwedel. W 2004 roku został mianowany dyrektorem muzycznym kościoła. W 1990 roku brał udział w Międzynarodowej Letniej Akademii Organistów w Haarlem w Holandii. Regularnie koncertuje w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Rosji, Japonii, Australii, RPA, Namibii, Argentynie, Kanadzie i USA. Wykonuje wielkie oratoria baroku, klasyki, romantyzmu i współczesności. Współpracuje ze znanymi solistami i kameralistami. Jego działalność koncertowa poświęcona jest w szczególności literaturze organowej od okresu baroku do połowy XX wieku. Matthias Böhlert gra także własne kompozycje, zarówno na organy, jak i na fortepian.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 11 i 18 sierpnia ( WIĘCEJ )

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 4/08/2022, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół NNMP w Jastarni
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy