Inauguracja 17. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Alexander Korsantia – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 17 G-dur KV 129 [16’]
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [32’]
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67 [31’]

Alexander Korsantia
Nazywany „cichym indywidualistą” („Daily Telegraph”), był chwalony za „klarowność swojej techniki, bogato urozmaiconą tonację i dynamiczną frazę” („Baltimore Sun”) oraz „technikę fortepianową, w której trudności po prostu nie istnieją” („Calgary Sun”). „The Boston Globe” uznał, że jego interpretacja jego sztandarowego dzieła „Obrazki z wystawy” jest „występem, który może unicestwić wszystkie inne, które się słyszało”. A „Birmingham Post” napisał: „Jego wnikliwa interpretacja była przesiąknięta nutą nieustającej fantazji, sprytu i zadumy”.
Odkąd zdobył I nagrodę i Złoty Medal na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney, kariera Korsantii zaprowadziła go do wielu najważniejszych sal koncertowych na świecie i współpracy z renomowanymi dyrygentami. Byli to: Christoph Eschenbach, Gianandrea Noseda, Jansug Kakhidze, Valery Gergiev i Paavo Järvi prowadzącymi takie orkiestry, jak Chicago Symphony, Kirov Orchestra, RAI Orchestra w Turynie, The City of Birmingham Symphony, Cincinnati Symphony i Israel Philharmonic.
Urodzony w Tbilisi w Gruzji Aleksander Korsantia rozpoczął studia muzyczne w młodym wieku u swojej matki Sventlany Korsantii, a później został uczniem Tengiza Amiredjibiego, czołowego gruzińskiego instruktora gry na fortepianie. W 1992 roku przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych i dołączył do słynnego studia pianistycznego Gruzińskiego Alexandra Toradze na Indiana University w South Bend. W rodzinnej Gruzji przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Wielkanocnego Festiwalu, instytucji, którą wspiera jako Doradca Artystyczny. Jest laureatem wielu gruzińskich nagród, w tym najbardziej prestiżowych: Orderu Honorowego i Nagrody Roustaveli. Korsantia mieszka w Bostonie, gdzie jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Nowej Anglii.

alexanderkorsantia.com

Wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu: TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Patroni medialni:

patroni med 22 logo

Patroni medialni festiwalu:

patr med gjp 22 logo
Przy jednoczesnym zakupie biletów na minimum dwa wydarzenia w ramach tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – bawełniana torba festiwalowa gratis. Oferta dotyczy wyłącznie zakupu biletów bezpośrednio w kasie biletowej PFB na Ołowiance.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 4/11/2022, 19:00
Cena 22-95 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie