17. Gdańska Jesień Pianistyczna – Tomasz Ritter

Tomasz Ritter – fortepian historyczny

Program:

Franz Schubert – Sonata a-moll D 784
Fryderyk Chopin – 24 Preludia op. 28

Czas trwania koncertu: ok. 65’

Tomasz Ritter
Urodzony w 1995 roku, student Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Michaiła Voskresienskiego (fortepian), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian historyczny). Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym fortepianów Petrem Šeflem, oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha.
W 2011 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Koncertował w wielu krajach Europy, także w Rosji i Japonii. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda czy Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, śpiewaczką Eleną Zolotovą, flecistą Benedekiem Csalogiem. W 2014 roku ukazała się płyta pianisty z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania).

facebook.com/tomaszritterpianist

Wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu: TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Patroni medialni:

patroni med 22 logo

Patroni medialni festiwalu:

patr med gjp 22 logo
Przy jednoczesnym zakupie biletów na minimum dwa wydarzenia w ramach tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – bawełniana torba festiwalowa gratis. Oferta dotyczy wyłącznie zakupu biletów bezpośrednio w kasie biletowej PFB na Ołowiance.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 12/11/2022, 18:00
Cena 32-43 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie