17. Gdańska Jesień Pianistyczna – Maciej Gański

Maciej Gański – fortepian

Program:

Philip Glass – Etiudy (zeszyt nr 2) [76’]

Maciej Gański
Urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. W latach 2020-2022 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania).
Artysta jest też uznanym pedagogiem. Od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – obecnie na stanowisku adiunkta. Jego podopieczni zdobywali nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Już kilkunastu jego absolwentów pracuje na uczelniach i w szkołach muzycznych, odnosząc sukcesy pedagogiczne. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych, m.in. w Pekinie, Kantonie, Chongqing, Wuhan, Wenzhou, Xuzhou, Hefei, Odense, Avellino. Jest jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Włoszech, Litwie, Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. Salle Cortot w Paryżu czy Queen’s Hall w Black Diamond w Kopenhadze. Dokonał polskiego prawykonania IV Koncertu fortepianowego Miłosza Magina. Koncert ten wykonał także w sali paryskiego Ratusza l'Hotel de Ville. Wielokrotnie występował jako solista z licznymi orkiestrami, m.in. duńską Odense Symphony Orchestra oraz hiszpańską La Camerata Sa Nostra z Palmy. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrywał dla telewizji polskiej, japońskiej, hiszpańskiej, francuskiej i dla duńskiego radia. Ma w swoim dorobku cztery płyty CD, które spotkały się ze znakomitymi recenzjami od takich osobowości jak m.in. Kevin Kenner czy Antoni Wit.
Maciej Gański doskonale czuje się również w muzyce XX i XXI wieku. W grudniu 2021 roku nakładem firmy DUX ukazała się płyta, na której dokonał premierowego nagrania I Koncertu fortepianowego „Multimirrors” (2021) gdańskiego kompozytora Kamila Cieślika, z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Za to nagranie otrzymał we wrześniu 2022 roku nagrody w dwóch kategoriach II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”.
Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1994-2012). Dwupłytowy album zawierający te kompozycje ukaże się w 2022 roku nakładem firmy DUX. 10 Etiud z Zeszytu I (1994) wykonał po raz pierwszy w Gdańsku podczas festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna 2021 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
 
 

Wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu: TUTAJ
 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Patroni medialni:

patroni med 22 logo

Patroni medialni festiwalu:

patr med gjp 22 logo
Przy jednoczesnym zakupie biletów na minimum dwa wydarzenia w ramach tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – bawełniana torba festiwalowa gratis. Oferta dotyczy wyłącznie zakupu biletów bezpośrednio w kasie biletowej PFB na Ołowiance.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia niedziela, 13/11/2022, 17:00
Cena 32-43 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie