Mistrzowskie recitale organowe – Philippe Lefebvre

Philippe Lefebvre – Improwizacja

Czas trwania koncertu: ok. 75’

Philippe Lefebvre
Naukę gry na organach rozpoczął w wieku 16 lat za namową Pierre’a Cochereau. Studiował improwizację organową w Konserwatoriach w Lille oraz Paryżu. W 1971 roku został laureatem pierwszej nagrody w konkursie muzyki organowej organizowanym przez Konserwatorium Paryskie w dwóch kategoriach. Jest również zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie improwizacji organowej w Lyonie. Philippe Lefebvre zdobył także pierwszą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie organowym Katedry w Chartes, by następnie zostać tam organistą tytularnym. Od 1985 roku pełni funkcję organisty tytularnego Katedry Notre Dame w Paryżu, dzieląc stanowisko z wybitnymi organistami: Olivietem Latrym i Jeanem-Pierrem Leguayem.
W latach 1980-2003 zasiadał na stanowisku dyrektora Konserwatorium w Lille – najstarszej francuskiej uczelni kształcącej w dziedzinach muzyki, tańca i teatru. Działalność dydaktyczną kontynuował w Konserwatorium Paryskim, gdzie od 2003 do 2014 roku był profesorem improwizacji organowej.
Philippe Lefebvre koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie dla studentów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych i uchodzi za jednego z najwybitniejszych reprezentantów Francuskiej Szkoły Organowej. Dodatkowo pełni funkcje: dyrektora konkursu muzyki organowej w Katedrze w Chartes, jak również prezesa Stowarzyszenia Orgue en France, zrzeszającego zarówno francuskich organistów zawodowych, jak i studentów czy amatorów w celu propagowania muzyki organowej, podtrzymywania dziedzictwa kulturowego Francji.

Arkadiusz Skotnicki
Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w 1991 roku w klasie perkusji Tadeusza Deputata. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął pracę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Współpracuje również z orkiestrą Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Swoje umiejętności warsztatowe i pedagogiczne doskonalił na kursach prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Ney Rosauro, Nebojsa Jovan Źivković, Christoph Caskel, Stanisław Skoczyński, Katarzyna Myćka. Interesuje się też muzyką rozrywkową. Jest członkiem zespołu Kassak Brass Ensemble. Współpracuje również z zespołem Pro Musica Antiqu”. Przez wiele lat prowadził klasę perkusji w Wojskowym Liceum Muzycznym w Gdańsku, a obecnie w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. Jego uczniowie są laureatami ogólnopolskich konkursów perkusyjnych. Sam natomiast jest czynnym artystą muzykiem, który wśród instrumentów perkusyjnych najbardziej upodobał sobie marimbę i wibrafon.

Data wydarzenia niedziela, 4/12/2022, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa