Koncert symfoniczny – Błękitna rapsodia | Mikołaj Sikała

Fot. Dominika Śnieg

Orkiestra PFB
Jakub Montewka
 – dyrygent
Mikołaj Sikała – fortepian

Program:

George Gershwin – Błękitna rapsodia [18']
Erich Wolfgang Korngold – Sinfonietta op. 5 [43']

Mikołaj Sikała
Pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwent klasy fortepianu dra Kordiana Góry (studia licencjackie oraz magisterskie) oraz dr hab. Elżbiety Pasierowskiej (studia doktoranckie), a także klasy kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej i mgr Bożeny Szull-Talar. W 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki, obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu macierzystej Uczelni. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy, Bułgaria) jako solista oraz kameralista, m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim.
Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii Duet fortepianowy na cztery ręce oraz I nagrody w kategorii Duet na dwa fortepiany w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), II nagrody ex aequo oraz nagrody specjalnej w 24. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Mauro Paolo Monopoli Prize w Barlettcie (2021), II nagrody oraz nagrody specjalnej dla najlepszego polskiego uczestnika w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie (2022).
W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne – nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku zdobył tytuł finalisty I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu, zaś we wrześniu roku 2021 finalistą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 3/02/2023, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie