18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Andrzej Chorosiński
Michał Chorosiński – recytacje
Program:
Aleksander Fredro – wiersze wybrane
Richard Wagner – Wstęp do III Aktu opery Lohengrin / transkr. Theodore Dubois/
Johann Sebastian Bach – Sicilienne z Sonaty /BWV1031/ / transkr. Luis Vierne/
wiersze Aleksander Fredro
Charles Gounod – Marsz z op. Joanna d'Arc
wiersze Aleksander Fredro
César Franck – Preludium , Fuga i wariacja h-moll
wiersze Aleksander Fredro
Johann Christian H. Rinck – Wariacje n.t. Heil dir im Siegerkranz
Andrzej Chorosiński w 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia organowe na Warszawskiej Akademii Muzycznej i w tym samym roku otrzymał I nagrodę w konkursie improwizacji organowej w Kolonii w Niemczech. Dwa lata później zdobył dyplom z kompozycji w swojej Alma Mater. W latach 70 był finalistą konkursów organowych z zakresu improwizacji w Haarlem i Norymberdze. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie.
Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1970 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70 Urodzin Jana Pawła II. Wraz z organistą watykańskim uczestniczył, w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. na placu Św. Piotra w Rzymie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich i niemieckich firm fonograficznych.
W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. W latach 1993-1999 sprawował godność Rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1972-2022 prowadził klasę organów w warszawskiej Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Był gościnnym profesorem w Japonii i Korei Południowej, gdzie w 2008 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Keimyung. Andrzej Chorosiński Jest autorem licznych projektów organów w Polsce m.in. w Bazylice w Licheniu, Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, Sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej. Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 recitali.
Michał Chorosiński – polski aktor filmowy i teatralny urodzony w 1975 roku w Warszawie). Występował w takich serialach jak: Lombard, Życie pod zastaw, Adam i Ewa oraz M jak miłość, a także gościnnie w produkcjach: Klan, Przyjaciółki, Na Wspólnej i Na dobre i na złe. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi, Mikołajem Grabowskim, Łukaszem Kosem, Pawłem Miśkiewiczem, Wojciechem Kościelniakiem i Janem Szurmiejem. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył w 1999.
W 1996 zadebiutował w roli strażnika w komedii Williama Shakespeare’a Wieczór Trzech Króli w reż. Macieja Prusa u boku Marcina Kuźmińskiego na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1999–2000 był związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 2000 wystąpił gościnnie w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu jako chłopak w zielonych okularach, w płaszczu w przedstawieniu Piosenki pana Berangera Pierre’a-Jean de Béranger w reż. Marty Stebnickiej. W 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix w II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. W 2004 związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał m.in. w dwóch produkcjach autorstwa Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki – wędkarza w Śmierci podatnika (2007) i drag queen w Tęczowej Trybunie 2012 (2011) oraz Bestużewa w Dziadach część III Adama Mickiewicza (2015) w reż. Michała Zadary. W 2022 Zarząd Województwa Łódzkiego powołał Chorosińskiego na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu | prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów | Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów | Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów | Tomasz Rozpędowski
Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ
Współorganizacja:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | środa, 9/08/2023, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy |