Gdańsk dla muzyki polskiej – Rosińska, Pachowicz, Kacprzak

Fot. Ireneusz Skąpski

Elżbieta Rosińska – akordeon
Mirosław Pachowicz – fagot
Maciej Kacprzak – akordeon

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Maciej Zieliński – Sonata na akordeon
Andrzej Tuchowski – Te lucis ante terminum
Jakub Pawlak –  Ad hoc
Zbigniew Pniewski – Charmes de Baroque
Bogdan Dowlasz – Opus Horoscopicum – światowe prawykonanie
Grażyna Krzanowska – Bez pożegnania na fagot solo
Krzysztof Olczak – Berceuse na akordeon solo

Mirosław Pachowicz
Fagocista urodzony w Lublinie. Tam też ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego (klasa mgr Wiesława Karponia) i stawiał pierwsze kroki jako kameralista (Międzyszkolny Kwartet Dęty) czy muzyk orkiestrowy (w Filharmonii Lubelskiej). W 2003 roku rozpoczął studia na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a rok później – na Wydziale I tejże uczelni w specjalności teoria muzyki. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem odpowiednio w roku 2008 i 2011. W ramach programu Socrates-Erasmus odbył roczne stypendium w Erasmushogeschool – Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie fagotu prof. Luca Loubry’ego.
Obecnie jego aktywność skupia się na kilku obszarach. Przede wszystkim jest czynnym muzykiem orkiestrowym. Odbył z nią kilka tournée zagranicznych: do Mińska i Kijowa, Chin, Rosji, Niemiec i USA. Grał pod batutą wybitnych dyrygentów m.in.: Maksima Vengerova, Sir Neville’a Marrinera, Michaela Zilma, Jacka Kaspszyka. Ważnym aspektem działalności jest także aktywność jako solisty i kameralisty. Na swoim koncie ma liczne koncerty z fortepianem, organami i klawesynem (przede wszystkim na terenie województwa pomorskiego, choć również m.in. w Lublinie, Łodzi, Olsztynie), ale także z towarzyszeniem orkiestry. W 2013 roku wraz z Martą Różańską i Andrzejem Wojciechowskim utworzył Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół regularnie koncertuje w kraju i za granicą, a jego największymi sukcesami są: zdobycie III nagrody głównej podczas Malta Music International Competition 2014 oraz I Nagrody i Nagrody Specjalnej za wykonanie kompozycji powstałej po 1960 r. na 25. Young Musician International Competition „Citta di Barletta”.
Współpracuje także jako pedagog fagotu i kameralistyki w swojej Alma Mater. Prowadzi liczne kursy, wykłady i warsztaty. Jest także zapraszany w charakterze jurora (m.in. podczas I Międzynarodowego Konkursu im. W. Szalonka oraz przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej). W 2018 r. uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest również jednym z inicjatorów oraz dyrektorem artystycznym cyklu koncertowego „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii”, który odbywa się w świątyni p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku od 2013 r.

e rosinska 23 wyd

Elżbieta Rosińska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów, jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips czy Matti Rantanen. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii i Włoszech. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in. K. Olczaka, M. Gordiejuka, K. Naklickiego, P. Słopeckiego, J. Mądrawskiego, K. Cieślika, A. Rocławskiej-Musiałczyk, B. Dowlasza, J. Pawlaka, Z. Pniewskiego. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach Ruchu Muzycznego, Przeglądu Muzycznego, Twojej Muzy oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Przez ponad 20 lat organizowała letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie - Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Koncertuje jako kameralistka w duecie z fagocistą Mirosławem Pachowiczem, w Trio Sopot ze skrzypaczką Małgorzatą Skorupą i wiolonczelistką Anną Sawicką, w duecie akordeonoym z Krzysztofem Olczakiem. Jest zapraszana do jury konkursów krajowych – Kościerzyna, Mława, Sochaczew, Przemyśl, Solec Kujawski, Grudziądz, Sanok, Biała Podlaska oraz zagranicznych – Poprad (Słowacja), Ostrava (Republika Czeska), Pula (Chorwacja), Wilno (Litwa).

maciej kacprzak 23 wyd

Maciej Kacprzak
Akordeonista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej i ad. dr. Pawła Zagańczyka. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych w Klingenthal, Wiedniu, Puli, Sanoku, Gorlicach, Mławie, Solcu-Zdroju. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych akordeonistów z Polski, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch. Brał udział w nagraniu płyt: Study of contemporary accordion music (2014) oraz Academia Musica Judaica (2018). Był stypendystą programu kulturalnego Miasta Gdańska Młody Gdańszczanin oraz Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2015-2018 był przewodniczącym Koła Naukowego Akordeonistów, w którym zajmował się promocją akordeonu, organizując koncerty oraz sesje naukowo-artystyczne.
Występował na festiwalach: Warszawska Jesień, NeoArte, Nowe Fale, Mikstury Kultury, Nordic Baltic Festival Platform, a także na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru w Oknie w Gdańsku, Teatru Atelier w Sopocie, Teatru Letniego w Szczecinie oraz Opery na Zamku w Szczecinie. Ważne miejsce w zainteresowaniach muzycznych Macieja Kacprzaka zajmuje muzyka klezmerska, stąd koncerty podczas Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej, Festiwalu Zbliżenia, Biografii Gdańskich oraz napisanie i wykonanie muzyki do próby czytanej Dybuka w reżyserii Mieczysława Abramowicza. Maciej Kacprzak jest członkiem Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 5/10/2023, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny