Scena muzyki polskiej – Gański, Komendarek-Tymendorf

Maciej Gański – fortepian
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka

Henryk Szopowicz – 3 Mazurki na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Mieczysław Karłowicz – Serenada na altówkę i fortepian (oprac. J. Kosmala)
Jan Astriab – Sonata na altówkę i fortepian (oprac. A. Murawski)
Piotr Maszyński – Romans na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Zygmunt Stojowski – Fantazja na altówkę i fortepian (oprac. B. Hubisz-Sielska)
Jan Michał Wieczorek – Scherzo na altówkę i fortepian (oprac. T. Gonet)
Stefan Bolesław Poradowski – Siciliana na altówkę i fortepian
Mieczysław Wajnberg – Sonata na altówkę i fortepian op. 28
Witold Lutosławski – Lullaby na altówkę i fortepian (ar. K. Komendarek-Tymendorf)
Emil Młynarski – Mazur na altówkę i fortepian (ar. T. Gonet)

Czas trwania koncertu: ok. 70’

Maciej Gański
Pianista urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Od września 2020 roku Dziekan Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania). Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Artysta jest też uznanym pedagogiem. Od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych, m.in. w Pekinie, Kantonie, Chongqing, Wuhan, Wenzhou, Xuzhou, Hefei, Odense, Avellino. Jest ponadto jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

maciejganski.com
facebook.com/GanskiPianist

k tymendorf 23 wyd

Fot. Grzegorz Gawryszewski

Krzysztof Maria Komendarek-Tymendorf
Altowiolista-solista, kameralista, profesor Akademii Muzycznych im. S. Moniuszki w Gdańsku i im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (dr hab. MBA). Należy do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. I. Albrecht. Doskonalił swoje umiejętności w klasie prof. W. Klosa na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Tajemnice muzyki kameralnej zgłębiał u: V. Erben (Alban Berg Quartett), Apollon Musagète Quartett, Quatuor Ebène czy E. Feltz. Współzałożyciel i kameralista zespołu Duo del Gesù, występował ze znamienitymi artystami, jak Ch. Hartmann, A. Levitan, NeoQuartet, Mitch&Mitch, Z. Wodecki, J. Englert czy D. Olbrychski.
Laureat prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, nagród oraz stypendiów. Jako solista debiutował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, a jako kameralista z T. Wojnowiczem w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda. Koncertował w roli solisty m.in. z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Filharmonią Dolnośląską, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, Cappellą Gedanensis czy Capellą Bydgostiensis.
W 2020 roku zadebiutował fonograficznie albumem pt. ReVIOLAtion (Naxos Records), w 2021 roku zarejestrował CD pt. Quantum of Silence (Odradek Records), a w 2023 wydał album AtomoGenus (Requiem Records-opus Series) na winylu, kasecie magnetofonowej i płycie CD. Albumy otrzymały uznane międzynarodowe i krajowe nagrody (m.in. Pizzicato Supersonic Award w Luksemburgu, Clouzine 9. International Music Awards w USA, 5 kamertonów w Diapason Magazine we Francji i nominacje (m.in. ICMA, Opus Klassik, Fryderyk) oraz wyróżnienia. Protagonista altówki, prawykonał ponad 60 utworów, współcześni kompozytorzy dedykują mu dzieła. Publikuje artykuły m.in. w: Journal of the American Viola Society i na portalu meakultura.pl. Zapraszany na renomowane festiwale muzyczne. Wykładowca międzynarodowych kursów oraz juror konkursów muzycznych.

Więcej informacji: tymendorf.com

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMIT www 300

Data wydarzenia sobota, 25/05/2024, 18:00