Sztuka fugi. Rita Staszulonok

Na wystawie “Sztuka fugi” przedstawione są obrazy z projektów “Portret cegły” i “Ogniem i gliną”, które łączy temat architektury ceglanej Pomorza. Wystawę można podziwiać na Foyer Motława podczas dni koncertowych, na godzinę przed godziną koncertu. 

“Portret cegły” był zamyślony jako hołd ceglanej architekturze Gdańska i okolic. Zrealizowano go w ramach Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Głównymi bohaterami zostały budynki gotyckie i przemysłowe z XIX wieku. Obrazy namalowano w technice tempery jajowej na płycie. Rozmiarem nawiązują do dwóch wymiarów cegły XIX-wiecznej: najmniejszej powierzchni prostopadłościanu cegły - “główki”, i największej powierzchni - “podstawy”. Wynoszą one 6 cm x 13 cm i 13 cm x 27 cm. Ten temat rozbudowano, portretując gotyckie budowle na płycie w rozmiarze “główki”cegły gotyckiej - 9 cm x 14 cm. Duże budynki wraz z pejzażem miejskim celowo umieszczono na miniaturowym rozmiarze, żeby zatrzymać widza i zachęcić do podziwiania imponujących zabytków.

“Ogniem i gliną”- projekt zrealizowany w ramach StypendiumTwórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęcony jest gotykowi ceglanemu Pomorza, opowiada o powstawaniu kultury tego regionu “ogniem i gliną”. Celem projektu było sportretowanie znanych i mniej znanych budowli regionu, ukazanie ich najważniejszych cech albo związanych z nimi osób i wydarzeń.

Margarita Staszulonok - profesjonalna malarka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 mieszka w pobliżu Gdańska w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Instituto Sacatar w Brazilii, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ulubiona technika - tempera na desce.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 28/05/2021, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Foyer Motława
Kategorie Wystawy