orkiestra polska filharmonia bałtycka

Co gramy w marcu?

Miesiąc otwieramy już 1 marca koncertem skrzypcowym dwukrotnego laureata Oscara Ericha Wolfganga Korngolda – z Orkiestrą PFB zagra świetny Jarosław Nadrzycki. Niespełna tydzień później gościmy Sinfonię Varsovię. Dzień Kobiet będziemy świętować symfonicznie z Krystyną Stańko, która zaśpiewa przeboje z albumu „Aquarius”. Dla młodych widzów zagra Grupa MoCarta, a wyjątkowe kompozycje organowe, w tym improwizacje do dwóch dzieł malarskich Olgi Boznańskiej, wykona Jürgen Geiger. Jakby tego było mało, czekają nas jeszcze dwa koncerty symfoniczne – z udziałem pianisty Luisa Fernando Pereza oraz skrzypka Piotra Pławnera. W ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej zagra też Zespół Muzyki Dawnej - Diletto.

1/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Korngold – melodie z Hollywood 

Muzyka filmowa nie jest specjalnie lubiana przez kompozytorów muzyki klasycznej, ale bywają chlubne wyjątki. Erich Wolfgang Korngold w Koncercie skrzypcowym D-dur op. 35 zawarł fragmenty cenionej (docenionej m.in. Oscarem) muzyki do kilku swoich filmów. Dzieło z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną przez Christiana Schumanna, wykona jeden z najlepszych polskich skrzypków młodego pokolenia Jarosław Nadrzycki. Ponadto w programie I Symfonia c-moll WAB 101 Antona Brucknera. Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

KUP BILET 

---

7/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Sinfonia Varsovia

Nieczęsto PFB organizuje koncerty innych zespołów orkiestrowych, ale dla tak znakomitego zespołu jak Sinfonia Varsovia z przyjemnością robimy wyjątek. Tym bardziej, że warszawscy symfonicy w tym roku obchodzą 40-lecie działalności. Do Gdańska przyjadą pod wodzą doskonałego pianisty i dyrygenta Piotra Anderszewskiego, z którym wykonają Koncert klawiszowy D-dur Hob. XVIII:11 Jospeha Haydna oraz I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Z kolei koncertmistrz Sinfonii Varsovii Jakub Haufa od pulpitu poprowadzi artystów podczas Symfoni nr 35 D-dur Haffnerowska K.385 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

KUP BILET (bilety na wyczerpaniu)

---

8/03, 19:00 – Koncert symfoniczny z okazji Dnia Kobiet 

Szczególny dzień w kalendarzu świętujemy w wyjątkowy sposób – nastrojowe, pogodne, refleksyjne i bardzo poetyckie jazzowe standardy śpiewane przez Krystynę Stańko z jej albumu Aquarius (The Orchestral Session). Na scenie artystce towarzyszyć będą Dominik Bukowski (marimba, wibrafon), Marcin Wądołowski (gitara), Paul Rutschka (gitara basowa), Mikołaj Stańko (perkusja) oraz Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Szymona Morusa. Dzięki temu znane i lubiane przez każdego fana jazzu standardy, jak All the Things You Are, Once I Loved, My Favourite Things czy You Don’t Know What Love Is, nabiorą innej barwy, w sam raz na nastrojowy romantyczny wieczór z okazji Dnia Kobiet.

KUP BILET 

---

10/03, 12:00 – Koncert familijny – Grupa MoCarta dzieciom

Czy może być coś lepszego niż czwórka świetnych muzyków, którzy za pomocą instrumentów, doskonałego pomysłu i wszechobecnego dowcipu popularyzują muzykę? Grupa MoCarta w składzie: Filip Jaślar (I skrzypce), Michał Sikorski (II skrzypce), Paweł Kowaluk (altówka) i Bolek Błaszczyk (wiolonczela) dba o ekwilibrystyczny balans pomiędzy powagą i śmiechem, czyli tym, co kojarzymy z kulturą wysoką i tym, co zdaje nam się mniej wyszukaną rozrywką. Podczas tego koncertu widzowie będą mogli śpiewać, tańczyć, śmiać się, a przy okazji dowiedzieć się, czym się różnią skrzypce od kontrabasu, dlaczego altówka brzmi tak pięknie, a wiolonczela tak świetnie udaje muczenie krowy. Popularny kwartet smyczkowy zaprasza wszystkie dzieci od lat pięciu do stu pięciu na koncert pełen pięknej muzyki i dużej dawki humoru.

KUP BILET (bilety na wyczerpaniu)

---

13/03, 18:00 – Niezwykła sztuka transkrypcji organowej – Jürgen Geiger

Niemiecki organista Jürgen Geiger zagra na doskonałych organach, zbudowanych przez zakład organmistrzowski Theodora Kuhna z Männendorfu w Szwajcarii, które są chlubą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta wykona bardzo zróżnicowany program. Nie zabraknie w nim kompozycji własnych Jürgena Geigera (Orff meets Monteverdi, Toccatina e Saltarello) oraz dzieł wielkich mistrzów, które bohater koncertu zaaranżował na organy (m.in. Sinfonia D-dur Ratswahlkantate BWV 29 Jana Sebstiana Bacha, La ronde fantastique des revenants z Solitude op. 44 Luisa Vierne’a, Sonata E-dur Longo 375 Capriccio Domenico Scarlattiego czy Marsz Rakoczego Ferenca Liszta). Wisienką na torcie będą improwizacje organowe do obrazów Olgi Boznańskiej: Portret kobiecy – Cyganka (1888) oraz Ze spaceru (1889). Koncert we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Gdańska.

KUP BILET 

---

15/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Luis Fernando Pérez 

Hiszpański wirtuoz fortepianu uwielbia grać dla gdańskiej publiczności, z czego skwapliwie korzystamy, zapraszając go do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tym razem Luis Fernando Pérez sięgnie po Koncert fortepianowy nr 24 c-moll KV 491 na fortepian i orkiestrę, skomponowany przez Wolfgnga Amadeusza Mozarta. Towarzyszyć mu będzie oczywiście Orkiestra PFB prowadzona przez jej dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze. Oprócz koncertu Mozarta usłyszymy również kompozycje dwóch Richardów: Uwerturę i muzyką z I aktu opery Tannhäuser Richarda Wagnera oraz Suita z opery Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa.

KUP BILET

---

16/03, 18:00 – Scena Muzyki Polskiej – Zespół Muzyki Dawnej - Diletto

Kolejna, marcowa odsłona cyklu Scena Muzyki Polskiej, który współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena Muzyki Polskie i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoli nam poznać specjalistów od muzyki sprzed wieków. Prowadzony przez Annę Moniuszko Zespół Muzyki Dawnej – Diletto łączy grę na instrumentach (także historycznych) ze śpiewem. Usłyszymy sopran, alt, tenor i bas oraz skrzypce, dulcjan, wiolonczelę, kontrabas i pozytyw w kompozycjach z przełomu renesansu i baroku. W programie m.in. Mottetto de S. Adalberto, Viderunt omnes i Haec dies Mikołaja Zieleńskiego czy Aria a 3  1, Canzona a 2  czy Vesperae Dominicales Marcina Mielczewskiego.

KUP BILET 

---

22/03, 19:00 – Koncert symfoniczny – Powitanie wiosny / Piotr Pławner

Wiosnę witamy, oczywiście, symfonicznie. Tym razem filharmonicy gdańscy zagrają z Piotrem Pławnerem, który zaprezentuje się w podwójnej roli skrzypka i dyrygenta, prowadzącego Orkiestrę PFB od pulpitu solisty. W programie dwa wspaniałe dzieła: II Koncert skrzypcowy The American Four Seasons Philipa Glassa na skrzypce, orkiestrę smyczkową i syntezator oraz VII Symfonia A-dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena zadedykowana hrabiemu Moritzowi von Friesowi i przez samego Richarda Wagnera ochrzczona mianem „apoteozy tańca” z racji swojego muzycznego klimatu.

KUP BILET

Zapraszamy!