orkiestra PFB muzycy

Czerwiec - czas na efektowne zwieńczenie sezonu

Czerwiec to miesiąc, w którym kończymy sezon artystyczny. Tegoroczne zwieńczenie sezonu zapowiada się imponująco - ponad 100 muzyków w Orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyciej, do tego 60 chórzystów z Filharmonii Łódzkiej i dwie wspaniałe śpiewaczki, a wszystko to podczas II Symfonii c-moll Zmartwychwstanie Gustva Mahlera. Zakończenie sezonu poprzedzi wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, czyli udźwiękowienie kręconego w okresie dwudziestolecia międzywojennego filmu "Zew morza", o które zadba osobiście kompozytor tej muzyki Krzesimir Dębski z pulpitu dyrygenckiego. Czerwiec zapowiada się więc pasjonująco!

4/06, godz. 12:00 - Koncert familijny z okazji Dnia Dziecka - Niedziela z Krecikiem

Pamiętamy o najmłodszych melomanach, którzy po raz ostatni w tym roku mają szansę uczestniczyć w uwielbianych przez publiczność koncertach familijnych. Tym razem okazja jest szczególna, czyli odrobinę "spóźniony" Dzień Dziecka i bajki, na których wychowały się m.in. pokolenia Czechów, Słowaków i Polaków - popularny Krecik. Muzykę Vadima Petrova wykona specjalnie powołana na tę okazję Bajkowa Orkiestra, którą poprowadzi rodowity Czech - Petr Chromčák

10/06, godz. 18:00 - Krzesimir Dębski - Mistrz z muzyką do filmu "Zew morza" na żywo

Maestro Krzesimir Dębski wystąpi podczas tego koncertu w podwójnej roli - dyrygenta i kompozytora, ponieważ to jego muzykę do filmu niemego "Zew morza" z 1927 roku wykona Orkiestra PFB. Na ekranie roman z intrygą szpiegowską w tle, wyreżyserowany przez Henryka Szaro. Na scenie kilkudziesięciu muzyków Orkiestry, którzy przez dwie godziny udźwiękawiać będą akcję filmu w czasie rzeczywistym. 

16/06, godz. 19:00 - Zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023

To wyjątkowe wydarzenie w naszym corocznym kalendarzu. Żegnamy udany sezon artystyczny 2022/2023 z nadzieją, że kolejny, który zainaugurujemy we wrześniu będzie jeszcze lepszy. Tym razem na koniec sezonu zachowaliśmy wielka symfonikę - melomani usłyszą monumentalną II Symfonię c-moll Zmartwychwstanie Gustava Mahlera, która wymaga gigantycznego składu orkiestrowego. Nasza Orkiestra liczyć będzie przeszło 100 osób, a do tego zaśpiewa dawno nie widziany podczas koncertów symfonicznych chór, który przyjedzie do Gdańska z Łodzi w liczbie 60 chórzystów. Orkiestrę PFB poprowadzi jej dyrektor artystyczny George Tchitchinadze, natomiast Chórem Filharmonii Łódzkiej pokieruje Artur Koza, a zaśpiewają Soojin Moon-Sebastian (sopran) i Ewa Marciniec (alt). 

27/06, godz. 20:00 - Inauguracja 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie

Tradycją jest, że Gdańskie Lato Muzyczne inauguruje Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtykciej w przepięknych murach Archikatedry Oliwskiej. Do swojej siedziby filharmonicy gdańscy wrócą koncertować w sierpniu, natomiast pod koniec czerwca czeka nas przyjemność wysłuchania kompozycji Maxa Regera, Wojciecha Kilara i Alexandre'a Guilmanta w wykonaniu Orkiestry PFB pod batutą Łukasza Borowicza. Solistą wieczoru będzie nasz dyrektor i zarazem ceniony w kraju i zagranicą organista - Roman Perucki.

Zapraszamy!