Koncerty symfoniczne ze znakomitymi artystami, Bale Gdańskie oraz następująca po części oficjalnej zabawa taneczna, a także koncert dla całych rodzin w rytmie karnawału i kameralne spotkania z Klasyką na Ołowiance to nasze propozycje na najbliższe tygodnie. Z Orkiestrą zagrają znakomici pianiści i równie utalentowani skrzypkowie.
1/01, 19:00 – Wielka Gala Sylwestrowa Filharmonii na bis
Zainteresowanie Koncertami Sylwestrowymi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej cały czas rośnie. Od wielu lat sylwestra celebrujemy koncertami o charakterze lżejszym, z arcydziełami muzyki operowej i operetkowej. Po raz drugi koncert, grany 31 grudnia dwukrotnie, powtarzamy w Nowy Rok. Dzięki temu jest okazja spotkać się z artystami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu także wtedy, gdy plany sylwestrowe wizyty w Filharmonii nie zakładały. Tym razem z Orkiestrą PFB prowadzoną przez jej dyrektora artystycznego, maestro George’a Tchitchinadze, wystąpią wybitni śpiewacy: Aleksandra Kubas-Kruk, Małgorzata Walewska, Tomasz Kuk i Andrzej Dobber. W programie wielkie hity z takich oper jak Carmen, Traviata, Tosca czy Rigoletto.
--
4/01, 19:00 - I Bal Gdański – Tango Show
Na to wydarzenie wielu melomanów czeka od końca poprzedniego karnawału. Bale Gdańskie od przeszło 20 lat mają liczne i wierne grono sympatyków, którzy bardzo cenią sobie możliwość wzięcia udziału w ciekawym koncercie, a później zabawie tanecznej do białego rana (oczywiście w ramach jednego biletu). Chętni mogą wykupić dodatkowo stolik z menu karnawałowym od firmy BanGlob. Tegoroczne Bale rozpoczniemy w rytmach tanga w wykonaniu Cuarteto Re!Tango (Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian, aranżacje oraz Maciej Sadowski – kontrabas), pary tanecznej i ARC Orkiestry Kameralnej pod kierunkiem Łukasza Peruckiego. Zaśpiewa Argentyńczyk Guillermo Rozenthuler.
--
10/01, 19:00 – Koncert symfoniczny – Swing, swing, swing
Do krainy swingu, bluesa i nastrojowego jazzu zabierze Was amerykański trębacz Gary Guthman wraz muzykami Trio Wojciecha Gogolewskiego (sam Wojciech Gogolewski na fortepianie, kontrabasista grający też na gitarze basowej Paweł Pańta oraz perkusista Adam Lewandowski). Towarzyszyć im będzie oczywiście Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzona przez Sławomira Orzechowskiego. Zabrzmią takie evergreeny jak And the Angels Sing Ziggy’ego Elmana, It Don’t Mean a Thing (If it Ain’t Got That Swing) Duke’a Elingtona czy rozsławione przez Cesarię Evorę Besame Mucho autorstwa Consueli Velázquez.
--
11/01, 19:00 – II Bal Gdański – Wieczór Bałkański
Polski zespół Czarnina rozkołysze publiczność muzyką inspirowaną etnicznymi brzmieniami szeroko pojętego orientu, a więc tradycyjnymi melodiami romskimi, rumuńskimi, bałkańskimi i bliskowschodnimi. Ta muzyczna wędrówka rozpocznie się w Indiach i zaniesie Was w przeróżne muzyczne rejony. W części koncertowej wystąpią Nina Kodorska (śpiew, instrumenty perkusyjne), Patryk Walczak (akordeon), Oliwier Andruszczenko (klarnet, saksofon), Hipolit Woźniak (gitara) wraz z gośćmi Konstantym Szemrajem (gitara akustyczna, mandolina, buzuki) i Marta Maślanka (cymbały, instrumenty perkusyjne).
--
12/01, 10:00 i 11:30 - Kultura z muzyką za pan brat – Dobre stroje i nastroje
To zupełnie nowy format spotkań z najmłodszymi melomanami, który proponujemy w tym sezonie. Wszyscy wiemy, że kultura i muzyka to nierozerwalna para, dlatego pod wodzą tria Dorota Połom (aktorka, animatorka), Bożena Golanowska-Kapczyńska (dziennikarka, edukatorka) i Piotr Kapczyński (muzyk) proponujemy spotkania dla dzieci w wielu 4-6 lat (godz. 10:00) i 7-10 lat (godz. 11:30). Tym razem najmłodsi dowiedzą się, że dobranie stroju odpowiedniego do okoliczności jest ważne. Wszystko zakończy pokaz mody przy muzyce.
--
17/01, 19:00 – Koncert symfoniczny – Muzyczna podróż po epokach
Kontynuujemy muzyczne podróże po różnych stronach świata. W bardzo zróżnicowanym programie znajdzie się miejsce dla klasyki (kompozycje Fryderyka Chopina, Antonia Vivaldiego, Franza Schuberta czy Roberta Schumanna), opery (Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego, Francesco Cilei), muzyki filmowej (Ennio Moricone, Charles Chaplin), a nawet dla muzyki gruzińskiej (utwory Vaji Azarashviliego i Niki Nikvashviliego). To właśnie młody obiecujący gruziński pianista, kompozytor i dyrygent Nika Nikvashvili jest sprawcą całego zamieszania. To on poprowadzi Orkiestrę PFB, z którą zaśpiewa sopranistka Iano Tamar, rodaczka Nikvashviliego.
--
18/01, 19:00 – III Bal Gdański – Grupa MoCarta
Wydawać by się mogło, że zespół muzyków, którzy serwuje muzyczne skecze, gra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej aż za często. Jednak to wszystko Wasza zasługa, bo Grupa MoCarta jest przez melomanów uwielbiana, a bilety rozchodzą się na pniu. Muzycy Filip Jaślar (I skrzypce), Michał Sikorski (II skrzypce), Paweł Kowaluk (altówka) i Bolek Błaszczyk (wiolonczela) serwują sporą garść anegdot z życia muzycznego, które nieustannie śmieszą. Podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się tylko lepsi.
--
19/01, 12:00 – Klasyka na Ołowiance
Co dwa miesiące proponujemy spotkania z klasyką w bardzo ciekawym wydaniu. Cykl prowadzony przez pianistkę Dominikę Glapiak tym razem poświęcony będzie kwartetowi. . I to w nietypowym składzie, bo Hornet Quartet to czterech waltornistów, z czego dwóch (Michała Szczerbę i Piotra Kowalskiego) można podziwiać w zespole Orkiestry PFB na co dzień. Razem z Gabrielem Czopką i Łukaszem Łacnym wykonają fragmenty suity orkiestrowej West Side Story Leonarda Bernsteina oraz Suitę na 4 rogi Eugene’a Bozzy.
--
24/01, 19:00 – Koncert symfoniczny – Robert Kwiatkowski / Piotr Pawlak
Koncertmistrz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Robert Kwiatkowski ponownie wystąpi w podwójnej roli – skrzypka-solisty i dyrygenta. W pierwszej części koncertu towarzyszyć mu będzie znakomity gdański pianista Piotr Pawlak. W ich wykonaniu i Orkiestry Filharmonii usłyszymy Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. W drugiej części wykonany zostanie pierwszy utwór symfoniczny skomponowany przez Roberta Schumanna – I Symfonia B-dur tzw. Wiosenna. Kompozytor naszkicował tę symfonię w cztery dni, a orkiestrację ukończył w ciągu miesiąca.
--
25/01, 19:00 – IV Bal Gdański – Najpiękniejsza muzyka filmowa
Koncerty takie jak ten, który zaplanowaliśmy na część oficjalną IV Balu Gdańskiego są gratką zarówno dla melomanów, jak i miłośników kina. Program, którym wykona kameralna Orkiestra Amberto pod batutą znakomitego Roberta Kabary zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Usłyszymy znane tematy z filmów Mission: Impossible, Avengers czy Piraci z Karaibów. Odpowiedni nastrój stworzą wzruszające melodie z Nocy i Dni, Misji, Listy Schindlera i Cinema Paradiso. To znakomita okazja, aby sięgnąć pamięcią do ulubionych scen, jak choćby szalony taniec z Greka Zorby czy zmysłowe tango z Zapachu kobiety. Solistką koncertu jest koncertmistrzyni Orkiestry PFB skrzypaczka Natalia Walewska.
--
26/01, 12:00 – Koncert symfoniczny – Kolorowy karnawał w Rio
Tradycyjnie już raz w miesiącu w niedzielne południe zapraszamy najmłodszych melomanów do wizyty w Filharmonii, podczas której tym razem znajda się w kolorowym karnawale w Rio. Ale nie tylko, ponieważ bale, maskarady i zabawy napotkamy niemal na całym świecie, a noworocznym tańcom zawsze towarzyszą różnorakie perkusjonalia. Piotr Sutt i Bartłomiej Sutt wraz z Gdańską Grupą Perkusyjną Jeunesses Musicales zabiorą Was do krainy rytmu, gdzie zobaczycie i usłyszycie instrumenty perkusyjne w rozmaitych konfiguracjach, rodem z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji, ale i dużo bliższych nam zakątków Europy.
--
31/01, 19:00 – Koncert symfoniczny – Valeriy Sokolov
Świetny ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov próbkę swojego nieprzeciętnego talentu dał we wrześniu bieżącego roku podczas koncertu kameralnego. Tym razem sięgnie po jeden z najtrudniejszych utworów w literaturze skrzypcowej – II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka. Z kolei prezentowana w drugiej części koncertu Suita Lemminkäinen Jeana Sibeliusa to właściwie sekwencja czterech poematów tonowych na orkiestrę pt. Cztery legendy z Kalevali. Kompozytor początkowo myślał o nich jako o operze Veneen luominen („Budowa łodzi”) w mitologicznej scenerii, jednak zrezygnował z tego pomysłu, pozostawiając suitę, którą usłyszymy na Ołowiance. Orkiestrą PFB dyryguje Piotr Wacławik.
Zapraszamy!