Ignacy Jan Paderewski – prelekcja prof. Michała Kopczyńskiego

Głos Niepodległej – Paderewski

Zapraszamy na prelekcję poświęconą sylwetce Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego kompozytora, ale też wytrawnego polityka i polskiego męża stanu. Jego wielką zasługą jest skłonienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona do umieszczenia w swoim ultimatum w sprawie podpisania przez USA Traktatu wersalskiego (kończącego I wojnę światową), kluczowego dla nas punktu 13, zapewniającego zgodę stron traktatu na suwerenność Polski. Dzięki Paderewskiemu zapisano w nim utworzenie niepodległego państwa polskiego. O tym i wielu innych działaniach Ignacego Jana Paderewskiego w swojej prelekcji mu poświęconej opowie Michał Kopczyński, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski oraz Redaktor Magazynu Historycznego „Mówią wieki”.

Po prelekcji koncert symfoniczny w Sali Koncertowej | WIĘCEJ

Orkiestra Symfoniczna PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Michał Szymanowski – fortepian

Wydarzeniom towarzyszy wystawa w Foyer Rozeta | WIĘCEJ

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

min kul 2022 logo w 100

IDMN logo w 100